OnyxStar FOX-C8-XT Observer, dron klasy mini. / Wikimedia Commons (CC BY 4.0).

Niekinetyczne obezwładnianie dronów ? przyspieszony przetarg na Szczyt NATO i ŚDM

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przyspieszony przetarg na usługi niekinetycznego obezwładniania bezzałogowców klasy mini i makro na zabezpieczenie Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

W dniu 27 czerwca br. Inspektorat Uzbrojenia MON zainicjował przyspieszone zamówienie na usługę niekinetycznego obezwładniania BSP klasy mini i makro, przeznaczoną na zabezpieczenie organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie w 2016 roku i wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka oraz Światowych Dni Młodzieży ? Kraków 2016 r.

Czytaj więcej: Ogłoszenie o zamówieniu na usługę niekinetycznego obezwładniania BSP klasy mini i mikro.

Termin nadsyłania zgłoszeń minął wczoraj, w dniu 28 czerwca br. o godz. 15:00. Przypomnijmy, że szczyt NATO odbędzie się w dniach 7-8 lipca br., a Światowe Dni Młodzieży 26-31 lipca br., na które ? według organizatorów ? może przybyć nawet 1,5 mln osób (pierwotnie oceniano, że będzie ich o 1 mln więcej).

Niekinetyczne obezwładnianie dronów nie ma na celu ich fizycznego zniszczenia, które mogłoby zagrozić uczestnikom obu imprez, lecz unieruchomienie go lub zakłócenie sygnału i łączności z punktem sterowania nim. Taką zasadą działania charakteryzuje się zestaw DroneDefender amerykańskiej firmy Battelle (czytaj więcej: Departament Obrony USA zamówił setkę zestawów do zwalczania dronów [WIDEO]).

Czytaj także:

Ukraińcy zmodernizują polskie śmigłowce na Światowe Dni Młodzieży?

SkyWall 100: broń na małe drony [WIDEO]

Japońska policja powołała oddział łowców dronów

Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.