Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Nieudany atak rakietowy na Arabię Saudyjską

Dowództwo arabskiej koalicji antyterrorystycznej poinformowało o udaremnieniu ataku rakietowego na saudyjskie miasto Dżizan, przeprowadzonego przez rebeliantów Huti z Jemenu.

Arabia Saudyjska wydała komunikat o zdarzeniu we wtorek, 22 grudnia br. Poinformowano o skutecznym przechwyceniu rakiety balistycznej, której celem było miasto Dżizan w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Jest to 100-tysięczny port handlowy i rybacki oraz centrum przemysłu rybnego.

W informacji nie sprecyzowano jaki typ pocisku balistycznego został zestrzelony przez obronę saudyjską. Rebelianci Huti dysponują pewną ilością pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, przechwyconych ze składów armii jemeńskiej: OTR-21 Toczka (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; w indeksie GRAU: 9K79) oraz R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; w indeksie GRAU: 9K72), oba modele produkcji sowieckiej.

OTR-21 Toczka-U rosyjskich wojsk lądowych. / Źródło: Wikimedia Commons.

OTR-21 Toczka-U rosyjskich wojsk lądowych. / Źródło: Wikimedia Commons.

Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B)

Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B). / Źródło: Wikimedia Commons.

Choć nie sprecyzowano także, jakiego systemu obrony użyto do przechwycenia, nie ma wątpliwości, że chodzi o baterię systemu MIM-104 Patriot, które chronią obecnie wiele miast i obiektów strategicznych w Arabii Saudyjskiej. W czerwcu br. saudyjski Patriot przechwycił Scuda wystrzelonego przez Huti (czytaj więcej: Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków). Natomiast w dniu 4 września br. w udanym ataku rakietowym na koalicję antyterrorystyczną zginęło 67 żołnierzy.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Wtorkowy atak nastąpił nieco ponad tydzień po udanym wystrzeleniu pocisku balistycznego Toczka na strategiczną bazę wojsk koalicji arabskiej nad cieśniną Bab al-Mandab w prowincji Ta?izz w Jemenie, gdzie śmierć poniosło 152 żołnierzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Maroka oraz Arabii Saudyjskiej (czytaj więcej: Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną).

Czytaj także:

Arabia Saudyjska sformowała nową koalicję antyterrorystyczną z 34 państw

Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.