Fot. TASS.

Pierwsze trzy Ił-22PP Porubszczik dla rosyjskiego lotnictwa

Agencja informacyjna TASS poinformowała, że w listopadzie br. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji (WKS) odbiorą trzy samoloty walki radioelektronicznej Ił-22PP Porubszczik.

Dyrektor Eksperymentalnych Zakładów Produkcyjnych imienia W.M. Miasiszczewa, Aleksandr Gorbunow powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej TASS, że w dniu 21 października br. w obecności szefa rosyjskiego MON, gen. Siergieja Szojgu, nastąpił odbiór pierwszych trzech samolotów walki radioelektronicznej Ił-22PP Porubszczik. Do linii maszyny trafią jeszcze w listopadzie br.

Prototypowy Ił-22PP przeszedł pomyślnie testy państwowe. Otrzymał on rekomendację do użytku przez WKS. Ministerstwo Obrony otrzyma kolejne dwie maszyny jeszcze w listopadzie 2016 roku. ? powiedział Gorbunow.

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora zakładów produkcyjnych w podmoskiewskim Żukowskim, Ił-22PP potrafi zakłócać działanie samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej [AWACS ? przyp. red.], systemów obrony powietrznej, a także innych załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. Dodał, że główną cechą tego kompleksu jest selektywność częstotliwości [zakłócania], co zapewnia gotowość bojową krajowych systemów radioelektronicznych.

Ił-22PP Porubszczik (PP od Postanowszczik Pomiech, czyli ?walki radioelektronicznej? i Porubszczik od ?drwal? ? przyp. red.) jest wyposażony w wielozadaniowy system walki radioelektronicznej, na który składa się m.in. kilkuset metrowa antena holowana, pasywnie wykrywający źródła emisji przeciwnika i aktywnie zagłuszający je. Maszyna jest rozwinięciem samolotu zwiadowczego Ił-20M (w kodzie NATO: Coot-A), przeznaczonego do rozpoznania obrazowego i elektronicznego. System Porubszczik został zaprojektowany przez Koncern Technologie Radioelektroniczne (Konciern Radioelektronnyje Tiechnołogii; KRET) i według planów ma zostać zainstalowany także na samolotach Tu-214.

Fot. TASS.

Fot. TASS.

Źródła:

tass.ru: ?????????? ?? ? ????????? ????? ??????? ??? ???????? ??? ?????????? ????? ??-22??

ya-russ.ru: ?????? ??? ????????-???????????? ????? ??-22?? ??????????

wingsjournal.com: Russia about to receive three Il-22PP electronic warfare aircraft

kret.com: KRET is ready to install a new electronic warfare system on the Tu-214 airplane

Czytaj także:

Rosja odebrała pierwszy zmodernizowany ?samolot zagłady? Ił-80

RAF przechwycił pięć rosyjskich samolotów

Rosyjski samolot wywiadowczy w Syrii

Rosyjski eksperymentalny śmigłowiec poleci z prędkością 450 km/h

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.