Mil PSW w czasie oblotu. / fot. Timofiej Nikiszin (russianplanes.net).

Rosyjski eksperymentalny śmigłowiec poleci z prędkością 450 km/h

Andriej Szibitow, wiceprezes Wiertolietów Rossii zapowiedział na czerwiec br. testy z wysokimi prędkościami doświadczalnego śmigłowca PSW (Perspiektiwnyj Skorostnyj Wiertaliot), który powstał na bazie Mi-24K.

Holding Wiertoliety Rossii tworzy naukowe i techniczne podwaliny pod projekt nowego śmigłowca bojowego dużych prędkości na podstawie doświadczenia zdobywanego z doświadczalnym śmigłowcem PSW (Perspiektiwnyj Skorostnyj Wiertaliot), który powstał na bazie Mi-24K. Maszyna została oblatana w dniu 23 grudnia ub. r., ale dopiero teraz Andriej Szibitow, wiceprezes holdingu zapowiedział testy maszyny z dużą prędkością:

Jeśli chodzi o prace nad PSW, to aktywnie pracujemy nad stworzeniem niezbędnego planu do realizacji zlecenia Ministerstwa Obrony, jeśli takie się pojawi, w ustalonym czasie. Latająca platforma testowa jest przygotowywana do testów maksymalnej prędkości. Spodziewamy się lotu na początku czerwca br. z prędkością 400-450 km/h, by w późniejszym etapie testów osiągnąć nawet 500 km/h. Badania podzieliliśmy na dwa segmenty. Pierwszy z nich to Śmigłowiec Przyszłości Dużych Prędkości, którego częścią jest oblatany PSW. Drugi etap obejmie prace nad cywilnym, średnim śmigłowcem przyszłości. ? powiedział Szibitow agencji informacyjnej RIA Novosti.

Po raz pierwszy pełnowymiarową makietę PSW zaprezentowano podczas 12. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2015, który miał miejsce w dniach 25-30 sierpnia ub. r. w podmoskiewskim Żukowskim na lotnisku Ramienskoje. Następnie pod koniec grudnia oblatano demonstrator technologii wyposażony w silniki WK-2500M na lotnisku stacji lotniczo-doświadczalnej AO Moskowskij Wiertaliotnyj Zawod im. M.L. Mila w Tomilino pod Moskwą. PSW jest nieuzbrojonym, jednomiejscowym śmigłowcem o opływowym kształcie kadłuba i owiewki oraz z eksperymentalnymi śmigłami.

Śmigłowce dużych prędkości są także testowane na Zachodzie. Obecnie trwają zaawansowane prace nad modelami: oblatanym w maju ub. r. amerykańskim śmigłowcem Sikorsky S-97 Raider, który może osiągnąć prędkość maksymalną 450 km/h oraz europejskim Eurocopter X3, który w czerwcu 2013 roku osiągnął 487 km/h podczas zniżania się (czytaj także: Oblot Raidera).

Czytaj także:

Katastrofa śmigłowca szturmowego Mi-24P na Białorusi

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca Mi-28N w Syrii

Kolejne śmigłowce szturmowe Mi-28NE dla Algierii

Rosyjskie śmigłowce Mi-28N i Ka-52 w Syrii [WIDEO]

Najnowsze rosyjskie śmigłowce bojowe trafią na front

Nowa awionika dla śmigłowców Mi-28NM

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca szturmowego Mi-28N [FOTO+WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.