Piotr Zychowicz ?Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie cz. II? – recenzja

Każda kolejna pozycja książkowa, pojawiająca się na rynku wydawniczym a dotycząca totalitaryzmów, może być uznawana przez szerokiego odbiorcę za wtórny i już nikomu nie potrzebny zbiór truizmów. Przecież praktycznie wszystko już wiadomo w tej kwestii. Sprawcy zostali wskazani i potępieni, ofiary z grubsza policzone i opłakane zaś zbrodnicza ideologia przeanalizowana i ogołocona z kłamstw i chorych pomysłów. Zatem czy warto po raz wtóry podnosić ten temat? Jednoznaczną i zdecydowaną odpowiedź na powyższe wątpliwości daje najnowsza praca Piotra Zychowicza, wydana nakładem Rebisu.

Autor takich książek jak ?Pakt Ribbentrop-Beck? czy ?Obłęd 44?, wciąż określanych mianem ?kontrowersyjnych?, oddaje do rąk czytelnika drugą część serii ?Opowieści niepoprawnych politycznie?, pod wszystko mówiącym tytułem ?Sowieci?. Jest to podobnie jak wcześniejsi ?Żydzi?, zbiór artykułów i wywiadów jakie autor publikował na łamach różnych czasopism. Tym razem jak zastrzegł sam publicysta, znaczną część stanowią teksty, które jeszcze nie ujrzały światła dziennego. Lektura poprzednich ?Opowieści??, ukazujących skrajne stanowiska i poglądy, szeroki wachlarz tematów i ciekawostek oraz starające się zachować chłodny dystans, postawiła wysoko poprzeczkę dla następnego wyboru twórczości Zychowicza.

Jego pisarstwo na wielu łamach jest zamykane w infantylny sposób, w ramy z jednej strony burzyciela narodowych świętości zaś z drugiej prawicowca czy polskiego szowinisty. Naturalnie nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością i paradoksalnie uwypukla realne zalety i wartość tej publicystyki. Są to mianowicie nie ?brązowienie? historii, bez względu na to jaka ona była oraz człowiek, z całą jego złożonością i ekstremalnymi sytuacjami dziejowymi, wobec których został postawiony. Takie też kierunki z łatwością można odnaleźć na kartach ?Sowietów?. Swoim interlokutorom Zychowicz zadaje pytania zarówno bardzo szerokie, o kontekście uniwersalnym czy historiozoficznym, jak i szczegółowe mające rozwiać dotychczasowe niejasności czy spory w danej materii. Często interesuje go również czy istniała jakaś alternatywa, dla biegu wydarzeń który miał miejsce w rzeczywistości. Czy losy świata lub jednostki mogły potoczyć się zupełnie innym torem i wywołać odmienne konsekwencje. Sam nie wierzy i zwalcza, właściwy dla marksistowskiej historiografii bezwzględny determinizm dziejowy. Warto również zwrócić uwagę na nazwiska rozmówców Zychowicza, wśród których pojawiają się takie postacie jak Wiktor Suworow, Mark Sołonin, Władimir Bukowski, Anne Applebaum, Robert Service czy Paweł Wieczorkiewicz.

?Sowieci? to jednak nie tylko wywiady i rozmowy z badaczami i sowietologami. To również niezwykle interesujące artykuły Zychowicza starające się jak najbardziej realnie nakreślić mroczną naturę komunizmu. W bardzo przystępny i klarowny sposób opisujące nieraz już mocno zapomniane czy też w ogóle szerzej nieznane historie i postacie. Z tych ostatnich chyba ?ulubieńcem? autora staje się Stanisław Bułak Bałahowicz, po raz kolejny ?wyrwany żywcem? z Trylogii. Czytelnik będzie mógł odnaleźć w tym konglomeracie swoiste kompendium informacji o samym systemie, jego metodach działania wobec wrogów a także przepoczwarzania się na przełomie wielu dekad. O dziwo wiele miejsca poświęcono stronie polskiej w stosunkach z ZSRS, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Ocena Zychowicza jest dla naszych tajnych służb na tym polu druzgocąca. Wskazuje on ponadto jakie konsekwencje miało to dla polskich elit władzy w okresie II Wojny Światowej. Dla wszystkich, którzy byli przekonani o jedynie doskonale skutecznej stronie naszego wywiadu czy służb osłonowych, może to być nie małe zaskoczenie.

Nowa praca Piotra Zychowicza jego stałych czytelników utwierdzi o potrzebie obecności takiej formuły zarówno na polskim rynku wydawniczym oraz jako głos w publicznej debacie o historii. Przeciwników zaś, czy to z prawej czy z lewej strony, sprowokuje do ciskania kolejnych gromów oburzenia. Czy w tej sytuacji jest miejsce na jakiś środek? Raczej tak,  jeżeli czytelnik sięgający po tę książkę ma odwagę myśleć samodzielnie i spojrzeć prawdzie w oczy, będzie to niewątpliwie dla niego lektura niezwykła i zachęcająca do dalszych poszukiwań. Poszukiwań samodzielnych i niezależnych od jakichkolwiek pseudointelektualnych nacisków czy sugestii. Idących wbrew politycznym poprawnościom wszelkiej barwy.

sowieciTytuł: ?Sowieci. Opowieści niepoprawne politycznie cz. II?
Autor: Piotr Zychowicz
Liczba stron: 488
Oprawa: miękka
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-8062-102-2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Rebis

 

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<