RGP-40 - granatnik rewolwerowy skonstruowany wspólnie przez pracowników WAT i OBR SM Tarnów. Źródło: ZM Tarnów.

Polska Policja będzie używała granatników rewolwerowych RGP-40

We wtorek, w dniu 18 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym Komendy Głównej Policji opublikowana została decyzja Komendanta Głównego Policji o uzbrojeniu dowodzonej przez niego formacji w nowy typ uzbrojenia tj. ręczne granatniki powtarzalne kalibru 40 mm.

Jak wynika z decyzji nr 60 Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Komendy Głównej Policji w dniu 18 kwietnia br. funkcjonariusze tej formacji zostaną wyposażeni w nowy typ uzbrojenia tj. ręczne granatniki powtarzalne RGP-40 kalibru 40 mm produkowane przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. Warto zaznaczyć, że decyzja weszła w życie z dniem jej podpisania przez głównodowodzącego tej formacji tj. z dniem 22 marca 2017 roku.

Przypominamy, że półautomatyczne granatniki rewolwerowe RGP-40 zostały zakupione przez Policję w wyniku postępowania rozpoczętego i ogłoszonego przez Komendę Główną Policji w dniu 17 listopada 2016 roku ? jako wykonawcę zamówienia wybrano wówczas Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. Pierwsza dostawa miała miejsce w grudniu ubiegłego roku, przez co Policja stała się pierwszym użytkownikiem granatników z Tarnowa.

Czym jest RGP-40?

Polski granatnik RGP-40 skonstruowany wspólnie przez pracowników WAT i OBR SM Tarnów.

RGP-40 (Ręczny Granatnik Powtarzalny) to granatnik rewolwerowy kalibru 40 mm został opracowany w 2008 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie, we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Pierwszy model tej broni powstał w 2008 roku i został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2008 w Kielcach.

Porównanie granatu NGO-N1 kal. 40 mm do długości komór bębna granatnika RGP-40. Źródło: js2010.pl

RGP-40 jest bronią półautomatyczną, rewolwerową. Granatnik składa się z ramy ? stanowiącej jej główny element -do której przymocowany jest bęben rewolwerowy. Wloty komór bębna są zakryte obracaną w prawą stronę pokrywą, do której przymocowany jest chwyt pistoletowy i mechanizm uderzeniowo-spustowy oraz kolba. Bęben rewolwerowy mieści 6 naboi ? komory nabojowe bębna mają długość 140 mm, co pozwala ładować do nich zarówno amunicję bojową, jak i dłuższe naboje specjalne. Granatnik jest dostosowany do standardowej amunicji 40 × 46 mm SR o donośności ok. 400 m, jak i do amunicji o średniej prędkości wylotowej 40 × 51 mm SR o donośności ponad 800 m. RGP-40 jest wyposażony w szynę Picatinny nad bębnem oraz trzy szyny otaczające lufę. Broń wyposażona jest w teleskopową kolbę.

Źródło: Dziennik Urzędowy KGP

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.