Polski hybrydowy pojazd dla wojska

Polscy inżynierowie opracowali dla wojska pojazd z hybrydowym napędem. ?Wszędołaz? ma podwozie gąsienicowe, waży niecałe pięć ton i potrafi poruszać się nawet w bagnistym terenie. Dzięki hybrydowemu silnikowi robi to cicho i niepostrzeżenie.

Opracowanie pojazdu inżynieryjnego dla wojska, policji i służb ratunkowych zleciło trzy lata temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Maszyna miała być niewielka, albowiem masa nie mogła przekraczać 5 ton. Ponadto musiała być tak skonstruowana, by można nią było szybko i sprawnie poruszać się nawet w najtrudniejszym terenie i wykorzystywać do prac transportowych, inżynieryjnych, a także wykonywania zadań ratownictwa kryzysowego i ewakuacji osób oraz sprzętu w sytuacjach kryzysowych.

Ogłoszony przez NCBiR konkurs wygrało konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Śląska, a jej partnerami Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Ośrodek Badawczo ? Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych ?OBRUM? sp. z o. o.

Za niecałe pięć milionów złotych inżynierowie stworzyli prototyp hybrydowego pojazdu. ?Wszędołaz? został wyposażony w elektryczno-spalinowy napęd o mocy 470 kW, dzięki czemu odznacza się on wysoką mobilnością i właściwościami terenowymi oraz pozwala mu osiąganie sporych prędkości – do 75 km/h. Warto zaznaczyć, iż podczas jazdy to silniki elektryczne pełnią rolę trakcyjnych, natomiast motor diesla jest używany tylko do uruchomienia wozu. Dlatego też zaletą hybrydowego silnika jest jego cicha praca. Pomóc w tym ma również nowatorski układ półaktywnego zawieszenia z elementami o zmiennej charakterystyce tłumienia.

Projektanci ?wszędołaza? podkreślają, że konstrukcja została dostosowana do potrzeb wojska. Można nim sterować w trzech trybach. Klasycznym, gdy operator siedzi w kabinie. Zdalnym, gdy kierowanie odbywa się przy użyciu przenośnej konsoli. A także w pełnym automacie, gdy wytyczamy trasę komputerowo i wóz jedzie sam, korzystając z danych z kamer i radarów ? opowiada Tomasz Czapla z Politechniki Śląskiej.

Niemal gotowego ?wszędołaza? można było oglądać podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach:
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=eCfX6ledrO4]

Źródło: Polska Zbrojna

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.