Recenzja książki Artura Śliwińskiego – „Powstanie Listopadowe”

W roku 2013 nakładem Oficyny Wydawniczej „Rytm” ukazała się książka Artura Śliwińskiego, „Powstanie Listopadowe”. Już sam tytuł mówi czytelnikowi o czym traktuje recenzowana przeze mnie pozycja. „Powstanie Listopadowe” zostało wydane po raz pierwszy w roku 1911. Dzięki reedycji „Rytmu” możemy po raz kolejny zaznajomić się z pracą Śliwińskiego. 

Artur Śliwiński (1877-1953) to polski historyk, publicysta i polityk. Przed I wojną światową należał do PPS, PPS-Frakcji Rewolucyjnej. W czasie Wielkiej Wojny stał na czele Centralnego Komitetu Narodowego oraz był Sekretarzem Tymczasowej Rady Stanu. W okresie międzywojennym pełnił m.in. funkcje – Prezesa Rady Ministrów, wiceprezydenta Warszawy, senatora czy dyrektora Teatrów Miejskich w stolicy.

Przez wiele lat właśnie z niej swoją wiedzę o przyczynach i przebiegu Powstania Listopadowego czerpało wiele pokoleń Polaków. Mimo, że nie jest fanem okresu zaborów w historii Polski to książkę Śliwińskiego przeczytałem z wielką ciekawością. Na pewno wpływ na to miał styl narracji prowadzonej przez autora. Książkę czyta się jak dobrą powieść, w którą autor wplótł daty, postacie i wydarzenia historyczne. Jest to cecha wyróżniająca „Powstanie Listopadowe” spośród „standardowych” pozycji historycznych. Śliwiński bardzo sprawnie przeprowadza czytelnika przez kolejne etapy: historię Królestwa Polskiego po Kongresie Wiedeńskim, przyczyny i przebieg polskiego zrywu narodowego. Nie boi się przedstawiać swoich opinii, osądza najważniejsze postacie powstania. Przedstawia również własną ocenę przyczyn klęski Powstania Listopadowego.

Poszczególne rozdziały recenzowanej przeze mnie pozycji uzupełnione są o barwnie opisane Nie brakuje tutaj dialogów pomiędzy żołnierzami czy politykami. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie jakby autor był obecny podczas najważniejszych momentów opisywanego przez siebie okresu.

Całość książki uzupełniają rysunki czołowych postaci związanych z Powstaniem Listopadowym. Dodatkową gratką dla czytelnika są znajdujące się na końcu „Uwagi i komentarze o Powstaniu listopadowym” autorstwa profesora Mariana Marka Drozdowskiego. Pomimo tego, że od pierwszego wydania książki minęło już ponad sto lat „Powstanie Listopadowe” pozostaje nadal jedną z najważniejszych pozycji traktujących o nieudanym polskim zrywie lat 1830/31. Polecam ją osobom szczególnie zainteresowanym historią Rzeczpospolitej pod zaborami.

Autor: Artur Śliwiński
Tytuł: ?Powstanie Listopadowe”
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Rytm”
Rok wydania: 2013
Stron: 240
Oprawa: Twarda
ISBN 978-83-7399-570-3

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.