Rosyjski Su-27SM3. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Rosjanie wycofali myśliwce z Białorusi?

Analitycy zespołu badawczego Bellingcat twierdzą, że rosyjskie myśliwce przewagi powietrznej Su-27SM (w kodzie NATO: Flanker) zostały wycofane z 61. bazy lotniczej w Baranowiczach na Białorusi.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 1 października br. na serwisie internetowym Bellingcat, którego międzynarodowi analitycy zajmują się prowadzeniem dziennikarskich śledztw, opublikowano niepotwierdzone informacje, jakoby cztery ciężkie myśliwce przewagi powietrznej Su-27SM3 (w kodzie NATO: Flanker), należące do Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji (WKS), zostały wycofane z 61. bazy lotniczej w Baranowiczach na Białorusi.

Chris Biggers, amerykański analityk i konsultant oraz autor wpisu, twierdzi, że przeglądając zdjęcia satelitarne 61. bazy lotniczej zauważył, że o ile na fotografiach DigitalGlobe z czerwca br. rosyjskie myśliwce są widoczne na obok pasów startowych i przygotowują się do startu, to na zdjęciach wykonanych później, aż do września br. nie widać, by myśliwce powróciły.

Choć władze białoruskie oficjalnie nie ogłaszały zakończenia stacjonowania rosyjskiego lotnictwa w Baranowiczach, to decyzja Aleksandra Łukaszenki może oznaczać kolejny sprzeciw białoruskiego przywódcy wobec coraz śmielszych planów Kremla na zwiększenie swojej obecności wojskowej w tym kraju (czytaj także: Aleksander Łukaszenko: Białoruś ?nie potrzebuje? rosyjskiej bazy lotniczej).

Cztery Su-27SM3 zostały rozmieszczone w Baranowiczach, wraz z personelem wojskowym, w dniu 8 grudnia 2013 roku. Pod koniec czerwca br. pojawiły się informacje, że czasowo dołączyły do nich bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) jako odpowiedź Rosji na ćwiczenia Anakonda-16 w Polsce (czytaj więcej: Rosyjskie bombowce Su-34 na Białorusi).

Dziennikarze śledczy Bellingcat zajmowali się ostatnio między innymi sprawą zestrzelenia samolotu pasażerskiego Boeing 777 lotu MH-17 nad Donbasem (czytaj więcej: Zestrzelenie B777 nad Ukrainą), gdy dowiedli, że to rosyjska wyrzutnia rakiet ziemia-powietrze Buk-M1 była sprawcą tej tragedii.

Źródło: Bellingcat.com: Russia?s SU-27 Probably Departed Belarus

Czytaj także:

Białoruś testuje wyrzutnię rakiet Polonez [WIDEO]

Katastrofa śmigłowca szturmowego Mi-24P na Białorusi

Białoruś ostrzy kły

Nowe myśliwce i artyleria rakietowa dla Białorusi

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.