RFS Wiceadmirał Kułakow. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Rosyjski niszczyciel pomógł załodze ukraińskiego kutra [WIDEO]

Przebywający na Morzu Śródziemnym rosyjski niszczyciel rakietowy RFS Wiceadmirał Kułakow, należący do grupy uderzeniowej lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow, odebrał sygnał S.O.S. od załogi dryfującego ukraińskiego kutra rybackiego i udał się na ratunek.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej:

W dniu 25 listopada br. o godz. 8.20 czasu moskiewskiego (GMT+3) niszczyciel rakietowy ?Wiceadmirał Kułakow?, główny okręt ZOP Floty Północnej, odebrał wezwanie o pomoc od ukraińskiego kutra rybackiego o numerze 097, zarejestrowanego w porcie w Mariupolu z siedmioosobową załogą. Rosyjski okręt wojenny natychmiast wyruszył na ratunek jednostce. Dwóch Ukraińców wymagało pomocy medyczne, która została udzielona im na pokładzie niszczyciela. Operacja ratunkowa przebiegała przy stanie morza 4, sztormowym wietrze i burzy z piorunami.

Gawdos, Grecja. / Wikimedia Commons.

Gawdos, Grecja. / Wikimedia Commons.

Ratownicy pojawili się na dryfującym od 21 listopada br. ukraińskim kutrze o godz. 9:45. Po udzieleniu pomocy medycznej i ocenie stanu jednostki, stwierdzono, że nie nadaje się do naprawy i została odholowana w stronę Krety, w pobliże greckiej wyspy Gawdos, a załoga zabrana na pokład niszczyciela. Dalej ukraińskimi marynarzami zajmą się greckie służby ratownicze. Ogólny stan zdrowia pozostałych Ukraińców oceniono na zadowalający.

Niszczyciel rakietowy RFS Wiceadmirał Kułakow, projektu 1155 Udałoj (w kodzie NATO: Udaloy), należy do grupy uderzeniowej lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow, która we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego prowadzi działania wojenne przeciwko terrorystom w Syrii. Okręt ma 163 metry długości, 19 metrów szerokości, 7,8 metra zanurzenia oraz 7.900 ton pełnej wyporności.

Źródło: mil.ru: ??? ?????-??????? ???????? ???????? ???????????? ???????? ?? ?????????? ????????? ???????? ??????????? ????????????? ?????

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce i myśliwce uderzyły w pozycje Frontu Al-Nusra [WIDEO]

Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu ?Kuzniecowa?

Rosja wysłała do Syrii szybkie kutry patrolowe Raptor

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? wzmocni grupę uderzeniową ?Kuzniecowa? [FOTO]

Trzy okręty podwodne dołączą do grupy uderzeniowej ?Kuzniecowa?

Ćwiczenia grupy uderzeniowej Kuzniecowa na Morzu Norweskim [FOTO]

Admirał Kuzniecow na czele siedmiu innych okrętów w drodze do Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.