Domniemamy wygląd transportera-wyrzutni systemu S-500 Triumfator-M, ujawniony w kalendarzu firmowym jego producenta, PWO Ałmaz-Antiej na 2015 rok. / fot. russiadefence.net

S-500 Triumfator-M wkrótce w służbie?

Zastępca dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji (WKS), gen. Wiktor Gumionnyj zapowiedział dostawy nowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-500 Triumfator-M w najbliższej przyszłości.

W piątek, 15 kwietnia br. w wywiadzie dla publicznej telewizji Rossija 24, zastępca dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji (WKS), gen. Wiktor Gumionnyj powiedział, że wojsko spodziewa się dostaw pierwszych systemów S-500 w najbliższej przyszłości.

Generał powiedział, że prace badawczo-rozwojowe prowadzone w PWO Ałmaz-Antiej nad systemem S-500 Triumfator-M są na ukończeniu. Ponadto dodał, że system rakietowy obrony powietrznej S-350 jest obecnie w fazie testów i zastąpi obecnie użytkowany S-300PS.

Wcześniej, dowódca WKS, gen. płk Wiktor Bondariew powiedział, że dostawy S-500 dla wojsk mogą rozpocząć się w 2016 roku. Według niego, S-500 będzie zdolny do rażenia celów na wysokości do 200 km, a pierwszy pułk uzbrojony w system zostanie rozlokowany w regionie Moskwy i centralnej Rosji.

O systemie S-500 Triumfator-M/Samodierżec (lub też 55R6M; w kodzie DIA/NATO: SA-X-NN) wiadomo jeszcze to, że maksymalny zasięg rażenia wyniesie 600 km. Z kolei S-350E Witiaź (50R6) ma być systemem przeciwlotniczym średniego zasięgu, a oznaczenie morskiej wersji to Redut.

Czytaj także:

Początek dostaw S-300 dla Iranu

Dwa pułki systemów rakietowych S-400 Triumf dla Chin do 2019 roku

S-300PMU-2 dla Iranu

Indie zakupią systemy rakietowe S-400 Triumf?

Rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 dla Indii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.