S-300PMU-2. Źródło: militaryedge.org

Początek dostaw S-300 dla Iranu

Jak podają irańskie media, Federacja Rosyjska dostarczyła pierwszą partię zaawansowanych systemów obronnych S-300 (w kodzie NATO: SA-10 Grumble) do Iranu.

Jak podają irańskie media, Federacja Rosyjska dostarczyła pierwszą partię zaawansowanych systemów obronnych S-300 do Iranu. Dostawa stanowi początek uzbrajania władz w Teheranie w technologię, do której dostęp ? przed podpisaniem porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami ? był zablokowany.

S-300 w swojej zmodernizowanej wersji jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów tego typu, zdolnym do atakowania wielu celów (w tym samolotów oraz pocisków balistycznych) na odległościach 150-200 km (90 mil).

Telewizja państwowa pokazała nagranie ukazujące rzecznika MSZ Iranu, Hossein’a Jaber’a Ansari’ego, który ogłosił podczas zorganizowanej w poniedziałek konferencji, że: ?Dziś ogłaszam, że pierwsza faza tego (opóźnionego) kontraktu została wdrożona„.

Ansari, rzecznik irańskiego MSZ, odpowiadał także, na pytania reporterów dotyczące materiałów, jakie pojawiły się w social mediach pokazujących, jak wydawało się części systemów przeciwlotniczych S-300 załadowanych na ciężarówki w rejonie północnego Iranu.

S-300PMU-2. Źródło: defence.pk

S-300PMU-2. Źródło: defence.pk

Rosja stwierdza, że anulowała zamówienie na dostawy S-300 dla Iranu w 2010 roku, pod presją Zachodu. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin zniósł zakaz sprzedaży tych systemów w kwietniu 2015 roku po tym, jak osiągnięto międzynarodowe porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Rząd Federacji Rosyjskiej i zawarte przezeń porozumienie w sprawie dostaw S-300 dla Iranu, wywołało głębokie obawy Izraela ? powszechnie wiadomo, iż relacje na linii Tel Awiw’em ? Teheranem są trudne.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.