F-15S, należący do RSAF w bazie lotniczej Incirlik. / fot. Twitter @saikhamk.

Saudyjskie F-15S dotarły do Turcji [WIDEO]

W piątek, 26 lutego br., cztery wielozadaniowe myśliwce F-15S, należące do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych (RSAF) dotarły do tureckiej bazy lotniczej Incirlik, aby wziąć udział w kampanii wojennej w Syrii.

Państwowa agencja informacyjna Anatolia poinformowała, że cztery wielozadaniowe myśliwce F-15S, należące do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych (RSAF) dotarły do tureckiej bazy lotniczej Incirlik, aby wziąć udział w kampanii wojennej w Syrii przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (ISIS).

, należące di RSAF w bazie lotniczej Incirlik. / fot. Twitter @saikhamk.

F-15S, należący do RSAF w bazie lotniczej Incirlik. / fot. Twitter @saikhamk.

Jak podkreślają lokalne media, samoloty Arabii Saudyjskiej dotarły w czasie, gdy w Syrii zaczęło obowiązywać zawieszenie broni w ramach porozumienia amerykańsko-rosyjskiego (czytaj więcej: Zawieszenie broni w Syrii).

Zapowiedź przybycia saudyjskich myśliwców do Turcji ogłosił szef MSZ tego kraju, Mevlüt Çavuşo?lu w dniu 13 lutego br. (czytaj więcej: Saudyjskie myśliwce trafią do Turcji). Pojawiły się wówczas także niepotwierdzone informacje, że w tureckiej bazie lotniczej Diyarbakir ma stacjonować lotnictwo bojowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

F-15S jest to saudyjskie oznaczenie amerykańskiego myśliwca wielozadaniowego McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle, który jest zdolny do ataków na cele naziemne, także nocą, z niskiego pułapu i przy dowolnych warunkach pogodowych.

Czytaj także:

Stany Zjednoczone wzmacniają bazę lotniczą Incirlik

Turcja nie może liczyć na pomoc w konflikcie z Rosją

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.