Eurofighter Typhoon, należący do Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

Saudyjskie myśliwce trafią do Turcji

Szef tureckiego MSZ, Mevlüt Çavuşo?lu poinformował o planowanym rozmieszczeniu saudyjskich myśliwców w bazie lotniczej Incirlik w celu bombardowania Państwa Islamskiego w Syrii.

W dniu 13 lutego br., minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlüt Çavuşo?lu poinformował na łamach dziennika Yeni Şafak, że myśliwce Królewskich Saudyjskich Sił Powietrznych (RSAF) zostaną rozmieszczone w tureckiej bazie lotniczej Incirlik na południu kraju, w celu wsparcia bombardowań celów ISIS na terytorium Syrii.

Nie jest jasne, ile i jakiego typu maszyny zostaną rozmieszczone oraz kiedy ma to nastąpić. RSAF dysponuje obecnie wielozadaniowymi myśliwcami Eurofighter Typhoon, F-15E Strike Eagle oraz uderzeniowymi Panavia Tornado IDS. Turecki minister potwierdził jedynie, że strona saudyjska przeprowadziła rozeznanie bazy Incirlik.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Niektóre media twierdzą, że nie tylko Arabia Saudyjska chce przesunąć lotnictwo bojowe bliżej Syrii. Według jeszcze niepotwierdzonych informacji w bazie lotniczej Diyarbakir ma stacjonować lotnictwo bojowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru.

Czytaj także:

Siły specjalne ZEA trafią do Syrii

Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS

Kurdyjskie siły specjalne w polowaniu na terrorystów z ISIS [WIDEO]

Stany Zjednoczone wzmacniają bazę lotniczą Incirlik

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.