Sekretarz obrony USA w siedzibie NATO w Brukseli, 11.02.2016 r. / fot. AP/Virginia Mayo.

Siły specjalne ZEA trafią do Syrii

Po spotkaniu szefów resortów obrony USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ashton Carter poinformował o zgodzie rządu w Abu Zabi na wysłanie swoich sił specjalnych do walki z ISIS w Syrii.

Amerykański sekretarz obrony w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z Muhammadem ibn Raszidem Al Maktumem, powiedział:

Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się wysłać do Syrii swoje siły specjalne, aby wspomóc sunnickie oddziały walczące o odzyskanie miasta Ar-Rakka, uznawanego za stolicę Państwa Islamskiego.

Carter odmówił jednak podania szczegółów, dotyczących liczby jak i terminu wysłania kontyngentu wojskowego ZEA, powiedział tylko, że żołnierze ci będą brać udział w działaniach pod dowództwem USA i wspomaganych przez saudyjskie siły specjalne, które mają na celu wyszkolenie sunnickich bojowników do zdobycia stolicy Państwa Islamskiego (ISIS).

Amerykanin podkreślił także, że siły jego kraju będą kontynuować działania przeciwko terrorystom z ISIS, pomimo ogłoszonego w Monachium zawieszenia broni. W czwartek, 11 lutego br. szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow ogłosili wspólnie, że w ciągu tygodnia rozpocznie się stopniowe ograniczanie działań wojennych w Syrii. Ławrow zastrzegł jednak, że Rosja będzie kontynuowała swoje naloty na ISIS i Front al-Nusra, gdyż zawieszenie broni dotyczy syryjskiej opozycji walczącej z rządem Baszszara Al-Asada.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, obok Arabii Saudyjskiej już w zeszłym tygodniu zadeklarowały swój udział w szerszej międzynarodowej operacji lądowej w Syrii przeciwko ISIS (czytaj więcej: ZEA deklaruje gotowość do interwencji w Syrii). Pomysł ten został ostro skrytykowany przez Rosję słowami premiera Dmitrija Miedwiediewa, który ostrzegł o groźbie eskalacji wojny w Syrii w permanentny konflikt zbrojny.

Czytaj także:

Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS

Kurdyjskie siły specjalne w polowaniu na terrorystów z ISIS [WIDEO]

Wielka Brytania wyśle 1.600 żołnierzy do Jordanii

Pierwsze brytyjskie ofiary w walce przeciwko ISIS

Irańskie drony Shahed 129 nad Syrią

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.