McDonnell Douglas F-15C Eagle 493 Eskadry Myśliwskiej. (Wikimedia Commons)

Stany Zjednoczone wzmacniają bazę lotniczą Incirlik

Sytuacja w Syrii staje się coraz bardziej napięta. Stany Zjednoczone zdecydowały o wzmocnieniu sił stacjonujących w tureckiej bazie lotniczej Incirlik, z której za zgodą Turcji prowadzą operacje lotnicze przeciw siłom Państwa Islamskiego.


Do bazy  wysłano sześć myśliwców F-15C Eagle, należących do 493. Eskadry Myśliwskiej, która wchodzi w skład 48. Skrzydła Myśliwskiego, które na co dzień stacjonuje w bazie RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii.

Według Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, myśliwce przewagi powietrznej zostały przeniesione do Turcji, blisko granicy z Syrią, ponieważ Stany Zjednoczone chcą zademonstrować swoje niezachwiane poparcie dla tureckiej suwerenności i zbiorowego bezpieczeństwa w regionie.

Ponadto myśliwce przewagi powietrznej – F-15C Eagle ? podlegające dowództwu United States Air Forces in Europe ? Air Forces Africa (USAFE-AFAFRICA) nie będą użyte w misjach uderzeniowych na cele naziemne. Rozmieszczenie maszyn nastąpiło po tym, jak władze w Ankarze poprosiły o wsparcie w zabezpieczeniu suwerenności tureckiej przestrzeni powietrznej.

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Lokalizacja Bazy Lotniczej Incirlik. (Źródło: incirlik.af.mil)

Chociaż ?Orły? teoretycznie będą używane do zabezpieczania suwerenności przestrzeni powietrznej Turcji, która jest co jakiś czas naruszana przez maszyny syryjskie i rosyjskie, decyzja o wysłaniu sześciu lub więcej maszyn (niektóre źródła wspominają o 12 myśliwcach) F-15C Eagle niedaleko syryjskiej przestrzeni powietrznej wydaje się skierowana na ?prężenie muskułów? przeciw siłom rosyjskim, które prowadzą kampanię nalotów na cele syryjskiej opozycji w Syrii i stają się coraz bardziej aktywni w tym regionie.

Niektóre media spekulują, że myśliwce F-15C Eagle – najbardziej udane myśliwce przewagi powietrznej (co zostało udowodnione w boju), które ostatnio brały udział w zorganizowanych w Izraelu ćwiczeniach i na początku roku w Turcji ? będą użyte przeciw rosyjskim maszynom, które podejdą zbyt blisko maszyn koalicji wykonujących misje uderzeniowe w Syrii. Ta teoria na chwilę obecna wydaje się naciągana (Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska prowadzą rozmowy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w takich przypadkach). Myśliwce F-15 będą najprawdopodobniej zapewniać osłonę dla operujących nad Syrią samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II, czy sił specjalnych, bez wchodzenia w kontakt z rosyjskimi maszynami, jeśli to nie będzie konieczne.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.