Fot. Screen YouTube.

Baltic Air Policing: Amerykanie ujawnili nagranie wideo z dwóch przechwyceń rosyjskich Su-30SM

W dniu 5 stycznia br. dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (USAFE-AFAFRICA) opublikowało interesujące nagranie wideo z przechwycenia przez parę myśliwców F-15C Eagle, wykonujących zadania podczas operacji NATO Baltic Air Policing (BAP), dwóch rosyjskich samolotów wielozadaniowych Su-30SM, które zbliżyły się do przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich.

Szawle. / Wikimedia Commons.

W piątek, 5 stycznia br. dowództwo amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa; USAFE-AFAFRICA) ujawniło nagranie wideo, a konkretnie kompilację, ukazującą służbę pilotów z 493. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej (493rd Expeditionary Fighter Squadron) 48. Skrzydła Myśliwskiego (48th Fighter Wing), którzy na co dzień stacjonują w brytyjskiej bazie RAF Lakenheath w Anglii, ale w dniu 8 stycznia br. zakończą 44. rotację operacji NATO Baltic Air Policing (BAP), która trwała 4 miesiące.

Początek nagrania (do 1:39) ukazuje ćwiczebny alarm bojowy (scramble), który został uwieczniony w 1. Bazie Lotniczej w Szawlach na Litwie, w dniu 1 kwietnia 2014 roku. Od 1:39 do 2:01 Autorzy prezentują przechwycenie dwóch rosyjskich myśliwców wielozadaniowych Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-G) przez dwa amerykańskie F-15C Eagle z rzeczonej eskadry, które przeprowadzono w pobliżu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich w dniu 23 listopada ub. r. Od 2:01 do 2:44 widzimy kolejne przechwycenie maszyn należących do lotnictwa Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Rosji (WMF), które z kolei nastąpiło w dniu 13 grudnia ub. r. W ostatniej części nagrania ppłk Cody Blake, dowódca 493. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej opowiada na temat obu przechwyceń.

Jak podkreśla strona amerykańska, oba przechwycenia wynikły z braku nadania przez Rosjan odpowiednich kodów wymaganych przez kontrolę ruchu lotniczego oraz braku tychże maszyn w wykazie planów lotu. Dowództwo USAFE-AFAFRICA podkreśla, że piloci amerykańscy wykonali operację przechwycenia profesjonalnie i operowali w międzynarodowej przestrzeni powietrznej zgodnie ze wszystkimi odpowiednimi przepisami dotyczącymi lotów oraz normami bezpieczeństwa.

Dzień później pojawiła się reakcja Rosjan na upublicznienie nagrania wideo. Prokremlowski serwis informacyjny Russia Today przekazał notatkę Ministerstwa Obrony FR, potwierdzającą zdarzenie i podkreślające, że trasa i czas przelotu zostały uzgodnione z kontrolą ruchu powietrznego w krajach bałtyckich, a w obu przypadkach myśliwce F-15 zbliżyły się na bezpieczną odległość, po czym zmieniły kurs i odleciały.

Przypomnijmy, że siedem ciężkich myśliwców przewagi powietrznej F-15C wraz ze 140-osobowym personelem zostało rozmieszczonych w litewskiej bazie lotniczej w dniu 29 sierpnia ub. r. (czytaj więcej: Baltic Air Policing: Siedem amerykańskich F-15C Eagle wylądowało na Litwie [FOTO]), którzy przejęli zadania patroli powietrznych od czterech polskich F-16C ?Jastrząb? (czytaj więcej: Baltic Air Policing: Polskie F-16 wylądowały na Litwie [FOTO])

WIDEO:

Baltic Air Policing (BAP) to kryptonim operacji wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzonej nieprzerwanie od marca 2004 roku w samach tzw. Sił Szybkiego Reagowania NATO. Celem operacji jest obrona przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy oraz Estonii ? krajów członkowskich NATO nieposiadających wystarczających środków lotniczych i zdolności do zabezpieczania wykonywania tego typu zadań. Przypominamy, że zgodzie z ustaleniami w NATO, ochrona przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich odbywa się w systemie rotacji ? każda trwa cztery miesiące (wcześniej było to okres 3 miesięcy ? przyp. red.). Stałymi bazami misji są 1. Baza Lotnicza w Szawlach, ulokowana przy międzynarodowym porcie lotniczym o tej samej nazwie oraz baza lotnicza Ämari w Estonii.

Źródła:

dvidshub.net: U.S. Air Force conducts intercepts during Baltic Air Policing mission

rt.com: Russian MoD takes drama out of US Air Force?s video report on ?intercepts? near Baltics

Czytaj także:

Baltic Air Policing: Pierwsze przechwycenie rosyjskiego samolotu przez polskie F-16

Polski F-16 zbliżył się do rosyjskiego samolotu z gen. Szojgu na pokładzie [WIDEO]

F-22A Raptor wylądowały w Powidzu [FOTO]

F-35A Lightning II i F-15C Eagle wylądowały w Bułgarii

Amerykańskie F-35A po raz pierwszy w Estonii [WIDEO]

Amerykańskie F-35A w brytyjskiej bazie lotniczej RAF Lakenheath [WIDEO] 

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.