UH-60M Black Hawk (U.S. Army photo by Capt. Peter Smedberg/Released)

Śmigłowce UH-60M dla Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska złożyła prośbę do rządu Stanów Zjednoczonych o sprzedaż śmigłowców transportowych UH-60M Black Hawk w ramach prowadzonego przez Departament Obrony programu Foreign Military Sales (FMS). 

Szacunkowy koszt kontraktu to 495 mln USD, który musi być jeszcze zaakceptowany przez Departament Stanu i Kongres. Arabia Saudyjska poprosiła o dostawę dziewięciu śmigłowców UH-60M Black Hawk, 21 silników T700-GE-701D, 20 systemów GPS/INS, 12 systemów ostrzegania AN/AAR-57 CMWS i 20 karabinów maszynowych M240H. W dodatku kontrakt zawira opcje wsparcia, napraw, szkolenia i urządzenia pomocnicze, takie jak czujniki EO/IR, 6-lufowe karabiny maszynowe w systemie Gatlinga – M134, zewnętrzne zbiorkniki paliwa i inne.

Śmigłowce UH-60M Black Hawk będą wykorzystywane przez Royal Saudi Land Forces Aviation Command (RSLFAC) do prowadzenia misji SAR (Search & Rescue), usuwania skutków klęsk żywiołowych, niesienia pomocy humanitarnej, walki z terroryzmem i do prowadzenia operacyji bojowych.

Potencjalny kontrakt (sprzedaż musi zatwierdzić jeszcze Kongres i Departament Stanu) nie zmieni układu sił w regionie. Głównymi wykonawcami kontraktu będą firmy Sikorsky Aircraft Company ze Stratford, Connecticut i General Electric Aircraft Company (GEAC) z Lynn, Massachusetts. Na razie nie ma informacji na temat umowy ofestowej, która miałaby iść razem z tym kontraktem.

Realizacja tego kontraktu będzie wymagać według niektórych szacunków podróży około 40 do 60 przedstawicieli rządu USA i przedstawicieli wykonawców do Arabii Saudyjskiej na czas do 60 miesięcy dla czelów przetwarzania sprzętu, sprawdzania systemów, treningów i technicznego wsparcia logistycznego.

UH-60 Black Hawk ? średni wielozadaniowy amerykański śmigłowiec transportowy i wsparcia piechoty zbudowany przez Sikorsky Aircraft Corporation. Maszyna jest napędzana dwoma turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny. UH-60M Black Hawk ? Aktualnie produkowana od 2006 wersja dla zastąpienia UH-60A i UH-60L w służbie Wojsk Lądowych USA. Wersje M wyposażono w nowy komputer, szklany kokpit, silniki T700-GE-701D o mocy 2039 KM (1500 kW) i unowocześnione łopaty wirnika głównego. Początkowo planowano modernizacje posiadanych śmigłowców, ale ostatecznie zdecydowano się na budowę całkiem nowych płatowców. Zaplanowano produkcję łącznie 1227 UH-60M dla United States Army.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.