Źródło: Wikimedia Commons/Mathiasrex

Święto Wojska Polskiego 2018 ? Wielka Defilada Niepodległości w Warszawie i rekonstrukcja historyczna w Ossowie

Ministerstwo Obrony Narodowej ujawniło szczegóły dotyczące Wielkiej Defilady Niepodległości, która odbędzie się w Warszawie 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego. Nie będą to oczywiście jedyne uroczystości. Wcześniej w niedzielę 12 sierpnia w Ossowie odbędzie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej.   

Jak co roku bardzo bogaty program uroczystości przewidziano w Ossowie, Radzyminie i pobliskich miejscowościach powiatu wołomińskiego – miejscach szczególnie zaciętych walk sierpnia 1920 roku. Będą to wydarzenia o charakterze patriotycznym, religijnym, artystycznym, sportowym i rodzinnym. 12 sierpnia w Ossowie odbędzie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Natomiast 15 sierpnia na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie odbędzie się Msza św. i apel poległych. Taka sama uroczystość odbędzie się tego dnia w Radzyminie[1].

Oczywiście najważniejszym elementem święta będzie defilada ? w tym roku odbywająca się według innego scenariusza niż w latach ubiegłych. Wpisze się ona w program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wzdłuż ?Wisłostrady? przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, przejedzie prawie 200 pojazdów wojskowych, a na niebie przelot wykona ponad 100 samolotów i śmigłowców.  Po zakończeniu defilady na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się piknik żołnierski „Służymy Niepodległej” [2].

Obchodzone 15 sierpnia, równolegle z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego odwołuje się do zwycięskiej bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku i tradycjami sięga do przedwojennego Święta Żołnierza. W okresie PRL temat wojny polsko-bolszewickiej był przemilczany i do świętowania 15 sierpnia można było wrócić dopiero po 1989 roku w wolnej Polsce. Od 1992 roku tego dnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Jest to święto radosne, w którym wspomina się najbardziej chwalebne karty z dziejów polskiego oręża.

 

Zobacz także:

Warszawa 1920 ? największa bitwa Polaków

Generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski ? Szef Sztabu Generalnego podczas bitwy warszawskiej

Józef Kowalski – najstarszy Polak w historii, ułan, uczestnik Bitwy Warszawskiej

[FOTORELACJA] DEFILADA ? ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2016

 

[1] Informacje ze strony internetowej powiatu wołomińskiego

[2] Informacje z portalu Ministerstwa Obrony Narodowej