B-1B Lancer i B-52H Stratofortress. / fot. U.S. Air Force.

Trzy amerykańskie bombowce strategiczne przylecą do Czech

Dwa bombowce strategiczne B-1B Lancer oraz jeden B-52H Stratofortress przylecą do Republiki Czeskiej, by wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach Ample Strike 2016 oraz Dniach NATO w Ostrawie.

Jak poinformowało dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce (United States Air Forces in Europe ? Air Forces Africa; USAFE-AFAFRICA), dwa bombowce strategiczne B-1B Lancer z 7. Skrzydła Bombowego AFGSC (7th Bomb Wing; 7th BW) z bazy lotniczej Dyess (Teksas) dołączy do B-52H Stratofortress z 2. Skrzydła Bombowego AFGSC (2nd Bomb Wing; 2nd BW) z bazy lotniczej Barskdale (Luizjana), który wylądował w RAF Fairford w Wielkiej Brytanii w dniu 30 sierpnia br.

Poligony wojskowe w Czechach. / fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

Poligony wojskowe w Czechach. / fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

Wszystkie trzy bombowce strategiczne wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Ample Strike 2016, które odbędą się w dniach 5-16 wrzesień br. z udziałem 1.500 żołnierzy czeskich oraz 300 z 17 państw (Belgii, Kanady, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski, Słowenii i USA. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone na poligonach wojskowych Libavá (we wschodnich Czechach) i Boletice (na południu), w 22. Bazie Śmigłowców w Sedlec, Vicenice i Nameste nad Oslavou (tam też będzie dowództwo ćwiczenia), 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Čáslav, lotnisku w Pardubicach oraz w 15. Pułku Inżynieryjnym w Bechyne.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jeśli chodzi o komponent lotniczy, to Polskę będą reprezentować samoloty myśliwsko-bombowe Su-22M4 (w kodzie NATO: Fitter), a poza wymienionymi wezmą w nich udział czeskie i węgierskie myśliwce wielozadaniowe JAS 39 Gripen, czeskie samoloty szkolno-bojowe L-159 ALCA i L-39 Albatros, śmigłowce szturmowe Mi-24/35 (Hind), niemieckie samoloty PC-9, LearJet i Panavia Tornado, słoweńskie PC-9 czy amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64 Apache i latające cysterny KC-135R Stratotanker.

Podczas ćwiczeń, amerykańskie bombowce wraz z lotnikami 2. Eskadry Wsparcia Operacji Powietrznych (2d Air Support Operations Squadron; 2 ASOS), którzy stacjonują na co dzień w niemieckim Vilseck, przeprowadzą dzienne i nocne operacje, zwiększające interoperacyjność wojsk sojuszniczych. Maszyny wezmą udział także w Dniach NATO w Ostrawie w dniach 13-19 września br.

Czytaj także:

Bombowce B-52H, B-1B i B-2A w powietrzu, czyli amerykańska demonstracja siły nad Pacyfikiem [WIDEO]

POLAR ROAR: Pięć amerykańskich bombowców strategicznych w powietrzu

B-52H Stratofortress podczas POLAR ROAR m.in. nad Bałtykiem [WIDEO]

Bombowce B-52H Stratofortress przebazowane do Wielkiej Brytanii

Amerykańskie bombowce B-1B Lancer będą stacjonować w Australii?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.