Fot. screen YouTube

B-52H Stratofortress podczas POLAR ROAR m.in. nad Bałtykiem [WIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie wideo z operacji POLAR ROAR, która miała miejsce w dniu 1 sierpnia br. i polegała na symultanicznym locie non-stop w rejonach Alaski, Bieguna Północnego, północnego Atlantyku i Morza Bałtyckiego. W operacji brało udział pięć bombowców typu B-52H Stratofortress i B-2A Spirit.

Nagranie wideo wykonane zostało m.in. przez st. szer. Jaysona Burnsa (Airman first class; A1C) z pokładu B-52H Stratofortress o nazwie własnej „Lucky 13” z 2. Skrzydła Bombowego AFGSC (2nd Bomb Wing; 2 BW) z bazy sił powietrznych Barksdale (Luizjana). Na nagraniu zarejestrowano tankowanie w powietrzu z latającej cysterny KC-135R Stratotanker, pochodzącej z bazy lotniczej RAF Mildenhall czy sumulacje przechwycenia przeprowadzone przez duńskie F-16 i szwedzkie JAS 39 Gripen czy kanadyjskie CF-188 Hornet.

Oprócz tej maszyny, w ćwiczeniu POLAR ROAR brały udział cztery inne bombowce: dwa B-52H z 5. Skrzydła Bombowego AFGSC (5th Bomb Wing; 5 BW) z bazy sił powietrznych Minot (Dakota Północna) oraz trzy B-2A z 509. Skrzydła Bombowego AFGSC (509th Bomb Wing; 509 BW) z bazy sił powietrznych Whiteman (Missouri) (czytaj więcej: POLAR ROAR: Pięć amerykańskich bombowców strategicznych w powietrzu).

Czytaj także:

Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego

Bombowce B-52H Stratofortress przebazowane do Wielkiej Brytanii

Trzy bombowce strategiczne B-52H nad Norwegią

Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.