Funkcjonariusze oddziałów specjalnych policji federalnej Niemiec, Spezialeinsatzkommando (SEK). / Wikimedia Commons.

Udaremniono zamach terrorystyczny w Niemczech

W czwartek, 2 czerwca br. niemiecka policja aresztowała trzech Syryjczyków pod zarzutem planowania zamachów terrorystycznych z użyciem materiałów wybuchowych i broni palnej.

Jak poinformowało biuro niemieckiego prokuratora generalnego Petera Franka, policja w Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii i Brandenburgii aresztowała trzech obywateli Syrii podejrzanych o przygotowywanie na zlecenie Państwa Islamskiego (ISIS) zamachów terrorystycznych na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Informacje biura miały być potwierdzeniem wcześniejszych informacji tygodnika Der Spiegel.

Podejrzani to: Hamza C. (lat 27), Mahood B. (lat 25) oraz Abd Arahman A. K. (lat 31). Według niemieckich służb, Syryjczycy mieli przeprowadzić zamach w centrum Düsseldorfu (Nadrenia Północna-Westfalia) za pomocą ładunków wybuchowych oraz broni palnej. Wiadomo, że oprócz trzech podejrzanych, we Francji zatrzymano czwartego osobnika, 25-letniego Saleha A. Jak podkreśla biuro prokuratora, podejrzani nie zamierzali dokonać zamachu w najbliższym czasie.

Jak poinformowano, dwóch podejrzanych, zatrzymanych przez niemiecką policję, w 2014 roku przedostało się z Syrii do Turcji, a następnie szlakiem bałkańskim do Niemiec. Do tej dwójki przyłączyło się dwóch kolejnych Syryjczyków. Jeden z nich mieszkał w Niemczech od 2014 roku i działał jako ekspert od materiałów wybuchowych organizacji terrorystycznej Frontu al-Nusra, powiązanego z Al-Kaidą.

Jak twierdzi Der Spiegel, jeden z terrorystów wyjechał po zamachach w Brukseli w styczniu br. do Francji i ujawnił plany zamachu. Francuskie władze poinformowały niemieckich kolegów, a tamtejsza policja uznała informacje za przekonujące i zatrzymała podejrzanych.

Przypomnijmy, że Departament Stanu USA wydał w tym tygodniu ostrzeżenie dla obywateli amerykańskich o możliwych zamachach terrorystycznych we Francji i Polsce (czytaj więcej: USA ostrzegają przed zamachami terrorystycznymi w Europie).

Czytaj także:

Dwóch Arabów chciało kupić broń w Gdyni

Udaremniono kolejny zamach terrorystyczny we Francji

Salah Abdeslam, mózg zamachów w Paryżu, został ujęty

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.