An-178 (Wikimedia Commons)

Ukraińskie transportowce dla Indii?

Przedsiębiorstwo Państwowe Antonow podpisało memorandum o współpracy z indyjskim Reliance Defence Limited ws. produkcji różnych wersji modeli samolotów pasażerskich i transportowych An-148 i An-158 na rynek indyjski.

W dniu 29 kwietnia br. Reliance Defence Limited poinformował, że porozumiał się z ukraińskim Antonowem ws. dwóch wersji samolotu transportowego na użytek wojskowy i cywilny, które będą bazować na istniejących modelach: An-148 i An-158. Memorandum podpisano podczas wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Bombaju.

Porozumienie dotyczy możliwości wyprodukowania ponad 500 samolotów w różnych wersjach: jako samolot pasażerski o pojemności 50-80 pasażerów oraz jako wojskowy transportowiec, morski samolot patrolowy i do innych zadań. Antonow opracował wersję wojskową modeli An-148/An-158, oznaczoną jako An-178. Została oblatana w dniu 7 maja 2015 roku.

Przedsiębiorstwa chcą wspólnie wystartować w przetargach na regionalne samoloty pasażerskie, na które zapotrzebowanie określono na poziomie 350 maszyn czy ponad 200 maszyn wojskowych dla Sił Powietrznych (Bhartiya V?yu Sen?) i lotnictwa Armii (Bh?rat?yan Thalas?n?).

Obecnie, Indyjskie Siły Powietrzne operują ukraińskimi An-32 w liczbie 105 maszyn (pierwotnie zakupiono ich 125 ? przyp. red.), co stanowi ponad 40% wszystkich użytkowanych samolotów tego typu na świecie.

Oprócz memorandum o współpracy z Antonowem, podczas wizyty Poroszenki w Indiach zawarto porozumienia dotyczące modernizacji opancerzenia indyjskich BMP-2 i innych wozów bojowych, bezzałogowych aparatów latających (UAV) czy turbin gazowych dla indyjskiego programu fregat rakietowych.

Czytaj także:

Arabia Saudyjska kupi samoloty transportowe An-178

Ukraińsko-saudyjskie porozumienie ws. samolotu An-132 [WIDEO]

Wkrótce nowy ukraiński transportowiec?

Produkcja chińskich samolotów na Ukrainie?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.