Su-22 w nowym malowaniu/ Źródło: lotnictwo.net.pl

Zmodernizowane Su-22 już gotowe do działania

Wysłużone już samoloty Su-22 przeszły modernizację w wojskowych zakładach lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Maszyny, które miały być  wkrótce wycofane dzięki podjętym pracom będą mogły służyć w Wojsku Polskim jeszcze przez  następnych 10 lat. 

Według oficjalnych informacji myśliwce będą mogły spędzić w powietrzu kolejnych 800 godzin. Kolejne cztery Su-24M4 będą mogły trafić do Świdwina już w tym roku – dwa bojowe oraz dwa szkolne . W  planach jest zmodernizowanie kolejnych 18 samolotów.

Modernizacja Su-24M4 zawierała:

  • zamontowanie nowy rejestrator parametru  lotu
  • zamontowanie nowej radiostacji
  • wyskalowanie przyrządów nawigacyjnych w systemie anglosaskim

Oprócz tego przemalowano maszyny na kolor szary.

W związku z wiekiem maszyn ( w WP od 1974 roku) miano je wycofać ze służby w 2018 roku jednak w kwietniu 2014 roku minister obrony narodowej  Tomasz Siemoniak zadecydował o przedłużeniu ich funkcjonowania w polskiej armii. W myśl postanowień ministra  z 32 znajdujących się obecnie w służbie Su-22 zmodernizowanych ma zostać 18 – 12 jednomiejscowych Su-24M4 oraz 6 dwumiejscowych szkolno-bojowych Su-22UM3K.

Modernizacja każdego samolotu zajmuje ok. 8 miesięcy, podczas których maszyna jest rozbierana na części, wymieniane są krytyczne podzespoły oraz dokonuje się instalacji nowych urządzeń.
Oprócz Polski samoloty Su-22 są wykorzystywane jeszcze przez państwa takie jak Angola, Syria, Jemen i Wietnam.

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.