MOAB. /Fot. Department of Defense

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

W czwartek, w dniu 13 kwietnia br. na wschodzie Afganistanu doszło do pierwszego w historii bojowego użycia przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) potocznie znanej pod nazwą Mother Of All Bombs, bomby paliwowo-powietrznej GBU-43 MOAB.

Nangarhar (paszto ???????) jest jedną z 34 prowincji Afganistanu. /Fot. TUBS na licencji CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Jak poinformowały media, do pierwszego w historii ataku z wykorzystaniem bomby paliwowo-powietrznej GBU-43 MOAB doszło w czwartek, w dniu 13 kwietnia br. o godzinie 7:32 wieczorem czasu lokalnego w dystrykcie Achin, w położonej na wschodzie Afganistanu (tuż przy granicy z Pakistanem) prowincji Nangarhar.

Amerykańskie lotnictwo zbombardowało sieć tuneli wykorzystywanych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Zbombardowany podziemny kompleks tuneli i jaskiń miał być wykorzystywany przez terrorystów jako schronienie, miejsce magazynowania broni oraz jej produkcji ? tworzono tam m.in. powszechnie wykorzystywane przez terrorystów improwizowane ładunki wybuchowe (IED; Improvised Explosive Device).

Bombardowanie przeprowadzono z wykorzystaniem należącego do Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA (Air Force Special Operations Command; AFSOC) średniego samolotu transportowego MC-130. Należy zaznaczyć, że nie podano, o jaki dokładnie typ maszyn MC-130 chodzi, ale zważając na wykaz sprzętu, wykorzystywanego przez AFSOC w grę wchodzą maszyny MC-130H Combat Talon II, MC-130J Commando II oraz MC-130P Combat Shadow.

Amerykańska armia ? w komunikacie prasowym dla przedstawicieli mediów ? poinformowała, że liczba ofiar nalotu bombowego nie jest jeszcze znana, ale tuż przed operacją poczyniono odpowiednie kroki mające w celu zapobieżenia zniszczeniom i stratom wśród ludności cywilnej. Obecnie trwa proces gromadzenia danych i ich analizy ? dopiero po zakończeniu tych działań możliwa będzie wiarygodna ocena zniszczeń w zarówno w infrastrukturze, jak i sile ludzkiej sił przeciwnika.

Czym jest MOAB?

/Fot. Greg Goebel na licencji CC BY-SA-20 via Wikimedia Commons

GBU-43 MOAB (Massive Ordnance Air Blast) – potocznie znana pod nazwą Mother Of All Bombs to amerykańska konwencjonalna lotnicza bomba paliwowo-powietrzna o długości 9 metrów i masie 9800 kg – z czego 8482 kg stanowi materiał wybuchowy H6 będący mieszaniną heksogenu, trotylu i proszku aluminiowego. Opracowana została w 2002 roku przez Air Force Research Laboratory jako następca burzącej bomby lotniczej BLU-82 (ang. Daisy Cutter). Pierwszej detonacji testowej GBU-43 MOAB dokonano 11 marca 2003 roku w bazie lotniczej Eglin w stanie Floryda – kolejna próba miała miejsce w połowie listopada tego samego roku.


WIDEO: test bomby GBU-43 MOAB z 11 marca 2003 roku.


Na czas transportu bomba umieszczona jest w przestrzeni ładunkowej samolotu na specjalnych saniach wyposażonych w spadochron wspomagający jej wyciąganie. Po dokonaniu zrzutu, sanie i bomba opadają osobno. Naprowadzanie na cel jest realizowane przez głowicę z systemem inercyjno-żyroskopowym INS i odbiornikiem GPS.

W momencie wybuchu ładunek rozrzuca nad celem mieszankę paliwową w postaci drobnych kropelek i pyłu. Obłok paliwowo-powietrzny jest następnie zapalany i detonuje na skutek wzrostu temperatury powyżej temp. zapłonu (reakcja łańcuchowa). Bomba niszczy swój cel przy pomocy fali uderzeniowej – ma również działanie zapalające. GBU-43 przeznaczona jest do przenoszenia w luku ładunkowym samolotów transportowych – ze względu na duże rozmiary na jej nosiciela przeznaczono samolot MC-130 (wersja specjalistyczna średniego samolotu transportowego C-130 Hercules).

Źródło: Fox News World | Haaretz | CNN | NBC News

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.