Agnieszka Lewandowska-Kąkol ?Dziewczyny od Andersa? – Recenzja

Konflikty zbrojne to nie tylko brutalny i okrutny świat będący domeną mężczyzn, kobiety na przestrzeni dziejów bardzo często potrafiły walczyć na równi z mężczyznami.  Nie inaczej było w czasie II wojny światowej, gdzie  ponad 100 tys. Polskich kobiet  walczyło w szeregach Armii Krajowej, Ludowego Związku Kobiet, Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet i Wojsku Polskim. Agnieszka Lewandowska ?Kąkol w swojej książce pt. ?Dziewczyny od  Andersa? przedstawia losy 19 dzielnych Polek, które wraz z Armią Andersa wyrwały się ze Związku Sowieckiego i przeszły cały szlak bojowy.

Wydawać by się mogło, że na temat Armii Andersa napisano już wszystko, otóż nie. Agnieszka Lewandowska-Kąkol na kartach swojej książka przedstawia losy polskich kobiet ? tytułowych Dziewczyn od Andersa, które wraz z Armią wyrwały się z Związku Sowieckiego i przeszły cały jej szlak zwany szlakiem nadziei.

Książka dzieli się na 19 rozdziałów, które są opowieściami 19 dzielnych kobiet, które w ekstremalnych warunkach II wojny mierzyły się z wieloma przeciwnościami losu. Te Dziewczyny od Andersa to: Eliza Kulikowska, Władysława Piechowska, Beata Radziejewska, Helena Jabłońska, Alicja Dmuchowska, Halina Wyrzykowska, Janina Hobler, Eugenia Kulman-Szuberla, Danuta Lechna, Stefania Firczykowa, Zofia Hertz, Maria Włodkowska, Wana Czyniewska, Karola Uniechowska, Jadwiga Pieńkowska, Antonina Klimaszewska-Markut, Zofia Giebułtowicz, Waleria Sawicka. Kilka relacji wspomnianych wyżej kobiet autorka pozyskała od ich rodzin, gdyż zmarły jeszcze przed rozpoczęciem pisania książki.

Dziewczyny od Andersa rozpoczynają się przedmową Anny Marii Anders, córki generała Andersa. Następnie Agnieszka Lewandowska-Kąkol w słowach wstępu wprowadza czytelnika w temat książki pozwalając na jego lepsze zrozumienie.

Każdy z rozdziałów to oddzielna historia poszczególnych bohaterek książki. Wszystkie opowieści łączy dążenie do wyrwania się z nieludzkiej sowieckiej ziemi, szlak Armii Andersa i marzenia o wolnej i niepodległej ojczyźnie. Czytając ?Dziewczyny od Andersa? można poznać wspaniałe życiorysy młodych Polek, które w okrutnych czasach II wojny światowej zostały zesłane w głąb ZSRR , a ich jedyną szansą na ratunek było dołączenie do tworzącej się polskiej armii. Opowieści bohaterek książki są bardzo osobiste, intymne, pełne bolesnych przeżyć, ale również radości z odzyskanej wolności i służby dla Polski.

Te prawdziwe i szczere wspomnienia kobiet stanowią wielką wartość tej pozycji wydawniczej. Autorka oddając w całości głos Dziewczynom od Andersa daje czytelnikowi możliwość głębszego wczucia się w poszczególne losy kobiet. Determinacja i poświęcenie które towarzyszyły im wszystkim podczas pobytu na nieludzkiej sowieckiej ziemi jest godna podziwu i prawdziwego uznania. Trudno w krótkiej recenzji przytaczać wszystkie biografie bohaterek, gdyż każda z nich jest gotowym scenariuszem filmowym bądź tematem na oddzielną książkę.

Polecam serdecznie!


Agnieszka Lewandowska-Kąkol – Muzykolog i dziennikarz. Przez piętnaście lat pracowała w redakcji muzycznej Polskiego Radia. Potem wybrała drogę ?wolnego strzelca? i współpracowała m.in. z pismami: ?Tygodnik Kulturalny?, ?Poradnik Muzyczny?, ?Twoja Muza?, ?Przegląd Powszechny?. Pisze teksty o muzyce artystycznej, jej twórcach i wykonawcach, oraz reportaże i opowiadania o tematyce współczesnej oraz historycznej.


                                                                       Autor: Agnieszka Lewandowska-Kąkol

dziewczyny_od_andersa_okladka-360x525Tytuł: Dziewczyny od Andersa

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: ISBN 978-83-93584-73-4

 Liczba stron: 436

Format: 32 x 233 x 170

>>>>Książkę można kupić i wydawcy tutaj<<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.