MAREK A. KOPROWSKI „MORD NA WOŁYNIU TOM II – RECENZJA

W bieżącym roku będziemy obchodzić  75 rocznicę tzw. krwawej niedzieli  11 lipca 1943. Tego dnia nacjonaliści ukraińscy spod znaku UPA i OUN zaatakowali blisko 150 polskich miejscowości, bestialsko mordując kilka tysięcy Polaków. Dzięki przyjętej w dniu 22 lipca 2016 r. przez Sejm RP  uchwale ustanawiającej dzień  11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP potworna zbrodnia dokonana przez ukraińskich nacjonalistów została nazwana ludobójstwem. Dzięki kolejnym książkom Marka A. Koprowskiego mamy możliwość poznania relacji świadków oraz dokumentów obrazujących tamte okrutne wydarzenia. 

Wydawnictwo Replika w 2018 roku wydało  kolejną książkę Marka A. Koprowskiego. Szczególną uwagę przyciąga już sama okładka na której znajduje się zdjęcie bestialsko zamordowanych mieszkańców miejscowości Lipniki. Okładka jest równie wymowna jak i cała książka. W środku znajdziemy również liczne zdjęcia oraz mapki.

Marek A. Koprowski w swojej kolejnej książce opowiadającej o ukraińskich zbrodniach oddaje głos mieszkańcom Wołynia, świadkom ludobójstwa dokonanego przez UPA, bohaterskim członkom zorganizowanych oddziałów samoobrony oraz  dokumentom. Relacje świadków oraz przedstawione archiwalia rysują obraz  wielkiego poświęcenia i walki, jaką Polacy musieli podjąć, aby przeżyć w tym okrutnym czasie. Jednym z najciekawszych są wspomnienia dotyczące licznych oddziałów polskiej samoobrony, które powstały na Wołyniu i przeciwstawiały się  zbrodniarzom spod znaku UPA. Przytoczone relacje i dokumenty pokazują przed jakimi trudnymi wyborami stali Polacy. Członkowie oddziałów samoobrony często wchodzili w czasowe i taktyczne sojusze z liczną na terenie Wołynia partyzantką sowiecką oraz Niemcami.

Książka Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów z jedenastu rozdziałów. Każdy z nich opowiada odrębną historię oddziałów samoobrony organizowanych przez Polaków. Możemy m. in. poznać losy mieszkańców Pańskiej Doliny, Mizocza, Ostroga nad Horyniem, Witoldówi, Dederkał, Rybczy, Wiśniowca Nowego, Sarn, Klesowa, Huty Stepańskiej oraz terenów tzw. Zasłucza. Przedstawione relacje i dokumenty sprawiają, że książkę można przeczytać z pasją i wielkim zaciekawieniem.

MAREK A. KOPROWSKI ? pisarz, dziennikarz, historyk, zajmujący się przede wszystkim tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem wielu jego wypraw i poszukiwań, oprócz tysięcy artykułów, są książki, z czego siedem ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za książki z serii ?Wołyń. Epopeja polskich losów 1939?2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii ?Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku?, w wyniku plebiscytu czytelników w 2013 r.; nagroda przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej, TVP i Polskie Radio.

 

Autor: Marek A. Koprowski

Tytuł: Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów Tom II

Wydawnictwo: Replika

Oprawa: Miękka z obwolutą

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7674-676-0

Liczba stron: 324

                                  Format: 145 x 205 mm

                                                            >>>>Książkę można kupić i wydawcy tutaj<<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.