Aleksander Łukaszenko (Wikimedia Commons)

Aleksander Łukaszenko: Białoruś ?nie potrzebuje? rosyjskiej bazy lotniczej

We wtorek prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wyraził swój sprzeciw, wobec rosyjskich planów utworzenia bazy lotniczej na Białorusi mówiąc, iż jego kraj nie potrzebuje rosyjskiej bazy.

?Dzisiaj nie potrzebujemy bazy, nawet mniej lotnictwo? – powiedział Aleksander Łukaszenko, chłodząc tym samym rosyjskie zapędy do utworzenia nowej bazy w kraju ważnym ze strategicznego punktu widzenia ze względu graniczenie z Unią Europejską.

Jak zaznaczył, rozmawiał on publicznie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, zaznaczył, czego oczekuje Białoruś.

?Dziś potrzebujemy konkretnego uzbrojenia, rozmawiałem o tym z Putinem,? – powiedział Aleksander Łukaszenko w komentarzach opublikowanych przez jego biuro.

We wrześniu, prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wydał polecenia swoim ministrom, by zapieli na ostatni guzik porozumienie z Białorusią celem utworzenia nowej bazy wojskowej na terytorium tego kraju. Postsowiecka Republika Białorusi to długowieczny przyjaciel i sojusznik Federacji Rosyjskiej i członek unii ekonomicznej, której przewodzi wielki brat ? Federacja Rosyjska.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Federacja Rosyjska na terytorium Republiki Białorusi posiada dwa dzierżawione obiekty wojskowe. Pierwszym z obiektów jest stacja radiolokacyjna ?Wołga? w miejscowości Hancewicze, w obwodzie brzeskim, drugim natomiast punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi, który znajduje się w Wilejce, w obwodzie mińskim. Ponadto od końca 2013 roku, na terytorium Republiki Białorusi na lotnisku w Baranowiczach stacjonują rosyjskie myśliwce Su-27P (kod NATO ? Flanker).

Idea utworzenia lotniczej bazy wojskowej Federacji Rosyjskiej w Republice Białorusi ? w kraju graniczącym z Unią Europejską ? pojawiła się już w 2013 roku.

Stosunki między Mińskiem a Moskwą są jednak czasem napięte, a przywódca Republiki Białorusi Aleksander Łukaszenko coraz częściej pozostaje neutralny. Przykładem tego może być konflikt na sąsiedniej Ukrainie. Relacje na linii Republika Białorusi ? Unia Europejska uległy lekkiej, lecz nieznaczącej poprawie.

Sprawa powstania na terytorium Republiki Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej budzi niepokój publiczny wśród mieszkańców Białorusi. W ciągu ostatniego tygodnia odbyły się demonstracje zwolenników opozycji w stolicy kraju Mińsku sprzeciwiających się budowie rosyjskiego obiektu wojskowego na terytorium ich kraju.

Możliwa ekspansja militarna tj. rozbudowa rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi budzi niepokój nie tylko w tym kraju. Od czasu rosyjskiej ekspansji militarnej na wschodzie Ukrainy i aneksji półwyspu krymskiego z niepokojem na wschód spoglądają kraje Europy Wschodniej.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.