Arsen Siergiejewicz Pawłow ps. "Motorola" (1983-2016). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Arsen Pawłow ?Motorola? zginął w Doniecku

Arsen Siergiejewicz Pawłow znany jako ?Motorola?, dowódca Batalionu Sparta, wchodzącego w skład sił zbrojnych nielegalnej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zginął w zamachu bombowym w swoim domu w Doniecku.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Urodzony w 1983 roku w miejscowości Uchta (Komijska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka) był jednym z najbardziej znanych tzw. prorosyjskich separatystów i obywatelem Federacji Rosyjskiej. Zanim trafił do Donbasu, służył w Siłach Zbrojnych FR, m.in. w Czeczenii. Zginął w niedzielę, dniu 16 października br. w eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego (improvised explosive device; IED), który został podłożony przez nieznanych sprawców w windzie jego domu. W zamachu zginął także ochroniarz ?Motoroli?. Informację o śmierci separatysty potwierdziło Ministerstwo Obrony Donieckiej Republiki Ludowej.

Denis Puszylin, przewodniczący parlamentu DRL, oskarżył władze ukraińskie o zorganizowanie zamachu na życie ?Motoroli?, nazywając go aktem terrorystycznym. Aleksandr Zacharczenko, prezydent i premier DRL oskarżył o przeprowadzenie zamachu ukraińską grupę dywersyjną, a zabójstwo dowódcy Batalionu Sparta nazwał wypowiedzeniem wojny przez Kijów, który organizując zamach zerwał proces pokojowy.

33-letni separatysta walczył przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy (Zbrojni Syły Ukrajiny) m.in. w Iłowajśku (kwiecień 2014 r.) czy II bitwie o donieckie lotnisko (28 wrzesień 2014 – 21 styczeń 2015 r.). ?Motorola? w wywiadzie dla Kyiv Post w dniu 3 kwietnia 2015 roku powiedział, że zamordował z zimną krwią 15 ukraińskich jeńców, a świadkowie widzieli jak osobiście zastrzelił wziętego do niewoli Ihora Branowyckiego. ?Motorola? został odznaczony medalem ?Za Powrót Krymu?, ustanowionym przez Ministerstwo Obrony FR.

Wcześniej, kilkukrotnie pojawiały się w mediach informacje o domniemanej śmierci separatysty (czytaj także: Motorola (nie) żyje?), a na początku czerwca br. ?Motorola? został ranny odłamkiem w lewe oko i przewieziony do szpitala w St. Petersburgu. Po udanej operacji i „urlopie” w Rostowie nad Donem, gdzie mieszkał przed wojną w Donbasie, wrócił do DRL.

W Polsce było o nim głośno, gdy groził Warszawie za niewpuszczenie w polską przestrzeń powietrzną rosyjskiego samolotu rządowego z szefem MO FR gen. Siergiejem Szojgu na pokładzie. Powiedział wówczas na nagraniu wideo, że ?Jeżeli nie chcecie wpuścić samolotu z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej na terytorium Polski, to „Motorola” idzie po was!? Rosyjski samolot nie został wpuszczony nad terytorium Polski, gdyż lot zgłoszono jako wojskowy, podczas gdy Rosjanie dysponowali tylko zgodą cywilną.

Źródło: Kyiv Post: Russian Arseniy Pavlov, a.k.a. ?Motorola,? killed in Donetsk blast; Kremlin separatists blame Kyiv

Czytaj także:

Prezydent samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej ranny w zamachu

Kreml oskarża Ukrainę o wtargnięcie na Krym. Kijów: To prowokacja

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.