Od lewej: Igor Wieniediktowicz Płotnicki, prezydent Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) i Aleksandr Władimirowicz Zacharczenko, prezydent i premier Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). / fot. Reuters.

Prezydent samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej ranny w zamachu

W dniu 6 sierpnia br., Igor Płotnicki, jeden z samozwańczych przywódców nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), został ciężko ranny w zamachu bombowym.

Jak informuje lokalna agencja informacyjna, w pobliżu samochodu marki toyota prezydenta ŁRL wybuchła bomba o godz. 7:53 czasu lokalnego (GMT+2). Igor Płotnicki został przewieziony do jednego ze szpitali w stolicy ŁRL w stanie krytycznym, gdzie został zoperowany. Początkowo informowano o jego śmierci, lecz później premier ŁRL, Siergiej Kozłow zapewnił, że prezydent przeżył zamach, a jego stan jest ciężki, ale stabilny i nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Do zdarzenia doszło w Ługańsku, na skrzyżowaniu ulic Karpińskiego i Watutina. Samochód najprawdopodobniej najechał na minę, w wyniku czego ranne zostały trzy osoby, a a w okolicznych budynkach fala uderzeniowa uszkodziła elewacje i szyby. Ługańska policja zamknęła drogi w promieniu kilometra od miejsca zamachu i rozpoczęła śledztwo.

Wideo z miejsca zdarzenia:

Igor Wieniediktowicz Płotnicki (1964-2016). / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Igor Wieniediktowicz Płotnicki. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Igor Wieniediktowicz Płotnicki został prezydentem Ługańskiej Republiki Ludowej w dniu 4 listopada 2014 roku, po rezygnacji z tego stanowiska Walerija Bołotowa. Płotnicki od początku brał aktywny udział w nielegalnej w działalności samozwańczej ŁRL: w kwietniu 2014 roku został dowódcą Batalionu „Zoria”, a w dniu 21 maja został powołany na stanowisko ministra obrony. Brał też udział w przygotowaniach i rozmowach pomocniczych dotyczących podpisania memorandów mińskich z 5 września 2014 roku i 12 lutego 2015 roku, dotyczących rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie. W dniu 30 października 2014 został oskarżony przez prokuraturę Ukrainy o porwanie Nadiji Sawczenko, ukraińskiej porucznik i lotnik-nawigatora. W dniu 3 marca 2015 roku został objęty sankcjami UE, USA, Kanady, Australii, Szwajcarii i Norwegii jako osoba wspierająca działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Czytaj także:

Ukraina rozpoczęła budowę muru i umocnień na granicy z Rosją

Rosyjski Orłan-10 zestrzelony nad Ukrainą [WIDEO]

Recenzja książki M. Olchawy ?Misja Ukraina?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.