fot. screen YouTube.

Rosyjski Orłan-10 zestrzelony nad Ukrainą [WIDEO]

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zestrzeleniu nad Donbasem w rejonie Awdijewki rosyjskiego bezzałogowego aparatu latającego (UAV) Orłan-10.

W dniu 8 kwietnia br. podczas operacji specjalnej w rejonie Awdijewki k. Doniecka został zestrzelony, należący do rosyjskich sił zbrojnych, bezzałogowy aparat latający typu Orłan-10. SBU podkreśla w swoim komunikacie, że tego typu aparaty są używane wyłącznie przez Rosjan i nie są udostępniane prorosyjskim separatystom z Donbasu.

Incydent oznacza, że na wschodzie Ukrainy w dalszym ciągu operują regularne jednostki rosyjskich wojsk. Było to także kolejne już zestrzelenie tego typu drona przez Ukraińców w Donbasie.

Orłan-10 jest bezzałogowym aparatem latającym (unmanned aerial vehicle; UAV) klasy mini, zaprojektowanym przez Specjalne Centrum Technologiczne (??? Specjalnyj Tiechnołogicieskij Cientr; STC) z Sankt Petersburga w latach 2009-2010. Dron ma maksymalną masę startową wynoszącą 15 kg, w tym 6 kg przeznaczono na aparaturę obserwacyjną. Jest odpalany ze specjalnej katapulty i napędzany benzynowym silnikiem A-95, dzięki któremu osiąga prędkość maksymalną 90-150 km/h oraz pułap do 5.000 metrów. Po wykonaniu zadania, które może trwać maksymalnie 18 godzin i do 120 km od stacji kontroli, maszyna ląduje za pomocą spadochronu. Informacje z drona są przekazywane w czasie rzeczywistym.

W 2014 roku rosyjskie siły zbrojne posiadały bezzałogowce typów: Tu-243, Pczeła-1T, ZALA 421-08, Orłan-10, Eleron-3SW, Inspektor-101 i Grusza. Podobny dron, jak ten z Donbasu, został zestrzelony przez turecki myśliwiec F-16 w dniu 16 października 2015 roku, gdy wtargnął nad Turcję znad terytorium Syrii.

Czytaj także:

Program rakietowy Ukrainy nabiera rozpędu? [WIDEO]

Militaryzacji Wysp Kurylskich ciąg dalszy

SkyWall 100: broń na małe drony [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.