Fot. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Awaryjne lądowanie MiG-29 [FOTO+WIDEO]

W poniedziałek, 30 maja br. myśliwiec MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) lądował awaryjnie w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zdarzenie spowodowało tymczasowe zablokowanie drogi startowej i skierowanie pięciu innych myśliwców, będących w powietrzu, na cywilne lotnisko w Gdańsku.

Do zdarzenia doszło po południu. Jeden z sześciu myśliwców MiG-29 doznał w powietrzu usterki i był zmuszony lądować awaryjnie w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego (22. BLT) w Malborku. Maszyna zablokowała tymczasowo drogę startową w bazie, przez podjęto decyzję o skierowaniu pięciu pozostałych do portu lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy.

Maszyny wylądowały awaryjnie na gdańskim lotnisku przed godziną 14:00. Jedna z nich, z uwagi na małą ilość paliwa była asystowana przez lotniskową straż pożarną. Przed zgodą na powrót do Malborka, samoloty przeszły przegląd przeprowadzony przez mechaników, których sprowadzono z 22. BLT, uzupełniono im paliwo i sprawdzono spadochrony wspomagające lądowanie.

Fot. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Fot. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Myśliwce opuściły cywilne lotnisko i kontynuowały lot do Malborka o godz. 19:50. Wszystkie maszyny pochodziły z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego (23. BLT) z Mińska Mazowieckiego i leciały do Malborka w ramach przebazowania

Czytaj także:

Protest Rosji ws. remontu bułgarskich MiG-29 w Polsce

Stanisław Skalski patronem MiG-29

Polska armia zamierza zakupić rakiety R-27R1

Polskie MiG-i poleciały do Bułgarii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.