Śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda. / fot. mw.mil.pl.

BLMW: Kolejna udana akcja ratownicza na Bałtyku

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), w poniedziałek, w dniu 23 października br. załoga śmigłowca dyżurnego W-3WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) przeprowadziła kolejną profesjonalną akcję ratowniczą na Morzu Bałtyckim. 

Jak informuje kpt. Marcin Braszak, o godzinie 15:56 załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego W-3WARM w Gdyni Babich Dołach otrzymała sygnał o osobie potrzebującej natychmiastowej ewakuacji medycznej, znajdującej się na jachcie Jonga. Maszyna wyznaczona do prowadzenia działań ratunkowych ? dowodzona przez kpt. pil. Pawła Januszko ? osiągnęła gotowość do startu o godzinie 16.08. Zaledwie po 22 minutach tj. o godzinie 16.30 maszyna W-3WARM Anakonda znalazła się w rejonie działań. Jacht, na którym przebywał poszkodowany wymagający natychmiastowej pomocy medycznej, znajdował się 28 mil morskich na północ od Władysławowa. Po nawiązaniu łączności z załogą i zlokalizowaniu jednostki, na pokład jachtu zszedł ratownik, który o godzinie 16:40 podjął poszkodowanego, na pokład śmigłowca ratowniczego Anakonda. Już o godzinie 17:04 maszyna wylądowała wraz z poszkodowanym na pokładzie na lotnisku na Babich Dołach. Poszkodowany mężczyzna, pozostający w stanie przytomnym został natychmiastowo przekazany oczekującej na przylot maszyny załodze karetki pogotowia ratunkowego.

Statystyki

Co ciekawe, w oświadczeniu wspomniano także o statystykach dotyczących ciężkiej i odpowiedzialnej pracy BLMW. Zgodnie z komunikatem prasowym, w tym roku lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadzili aż 14 akcji ratunkowych. W ciągu ostatnich 25 lat przeprowadzono 615 akcji i udzielono pomocy aż 327 osobom.

/Fot. BLMW

Dlaczego ratownictwo morskie jest tak ważne?

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km? powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspierany jest przez załogę samolotu patrolowego Bryza dyżurującą na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl

Zobacz także:

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.