BLMW: Kolejny zmodernizowany W-3WA wrócił do Gdyni [ZDJĘCIA]

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej poinformowała, że po trzech latach spędzonych w zakładach lotniczych w Świdniku drugi zmodernizowany śmigłowiec W-3WA powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej poinformowała, że po trzech latach spędzonych w zakładach lotniczych w Świdniku kolejny zmodernizowany śmigłowiec W-3WA powrócił do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Zgodnie z komunikatem prasowym zmodernizowany śmigłowiec W-3WA wylądował na macierzystym lotnisku w godzinach popołudniowych, w dniu 31 marca 2017 roku.

Jak informuje BLMW, śmigłowiec o numerze 0304 to druga maszyna zmodernizowana do standardu W-3WA – przez zakłady PZL-Świdnik – która powraca do służby. Przypominamy, że odbiór pierwszego zmodernizowanego śmigłowca W-3WA (0209) miał miejsce w dniu 17 lutego 2017 roku – cztery dni później tj. 21 lutego br. maszyna została przeprowadzona ze Świdnika do bazy w Gdyni Babich Dołach. W zakładach lotniczych PZL-Świdnik trwają obecnie procedury oblotu technicznego kolejnych maszyn.


Na zdjęciu załoga W-3WA, która przyprowadziła zmodernizowaną maszynę ze Świdnika. (foto kmdr ppor. Czesław Cichy)

Modernizacja?

Warto zaznaczyć, że w proces modernizacji maszyn typu W-3 należących do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rozpoczął się jeszcze w 2014 roku. Wówczas to, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON (IU MON) a zakładami lotniczymi PZL-Świdnik rozpoczął się proces modernizacji pięciu śmigłowców. W ramach kontraktu zakłady w Świdniku (woj. lubelskie) zobowiązały się do przeprowadzenia unifikacji wersji wyposażenia W-3WA/W-3WARM dwóch śmigłowców transportowych W-3T oraz trzech najstarszych maszyn (do MW RP trafiły w latach 1998-2002) W-3RM Anakonda.

Jak wyjaśnia komunikat, zmodernizowane Anakondy otrzymały między innymi nową kamerę termowizyjną sprzężoną z reflektorem (tzw. szperaczem), system identyfikacji jednostek pływających AIS, system detekcji sygnałów radiostacji ratowniczych CHELTON, dźwig burtowy oraz sprzęt do podnoszenia rozbitków: kosz, nosze, trójkąt oraz pętlę. W kabinie transportowej pojawiło się stanowisko respiratora oraz pompy infuzyjnej. Zmodernizowane W-3 otrzymały również cyfrowy system sterowania silnikami FADEC, radar pogodowy oraz odbiornik GPS.


Na wyposażeniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej znajduje się łącznie osiem śmigłowców W-3, sześć w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, dwa pozostałe należą do Darłowskiej Grupy Lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. (foto kmdr ppor. Czesław Cichy)


Źródło: BLMW

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.