WC-135W Constant Phoenix (U.S. Air Force photo/Josh Plueger)

Chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot wykrywania skażeń

W czwartek, w dniu 18 maja br. nad akwenem Morza Południowochińskiego miało miejsce „bliskie spotkanie” amerykańskiego samolotu rozpoznania pogody i wykrywania skażeń WC-135 Constant Phoenix i pary chińskich myśliwców wielozadaniowych Su-30 (w kodzie NATO: Flanker-C). W czasie przechwycenia maszyny z ChRL miały rzekomo zbliżyć się na bardzo małą odległość do amerykańskiego samolotu rozpoznawczego i wykonać kilka niepokojących manewrów.

Jak poinformowała m.in. telewizja informacyjna CNN, uzyskała ona informację, iż chińskie myśliwce miały zbliżyć się na odległość zaledwie 45 metrów od amerykańskiego samolotu rozpoznawczego. Co ciekawe, poinformowano ponadto, że jedna z chińskich maszyn wykonała manewr rodem z filmu Tony’ego Scotta pod tytułem ?Top Gun? – tj. poruszała się w locie odwróconym bezpośrednio nad amerykańskim WC-135, a następnie wykonała ?beczkę„.

Su-30MKK (w kodzie NATO: Flanker-C), należący do Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF). / Wikimedia Commons (GFDL 1.2).

Już po incydencie, amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że wykorzystywany przez nie samolot znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, gdzie wykonywał rutynową misję, w pełni zgodną z prawem międzynarodowym. Amerykańskie władze nie poinformowały, czy incydent zagrażał bezpieczeństwu lotów, ale jednocześnie stwierdziły, że załoga samolotu wykrywania skażeń określiła działania ChRL jako ?nieprofesjonalne„.

Informacjom udostępnianym przez źródła ze Stanów Zjednoczonych kategorycznie zaprzeczają Chińczycy, stwierdzając, że są one ?niedokładne„. Chińczycy poinformowali, że należące do nich myśliwce przechwyciły i zidentyfikowały amerykańską maszynę w przestrzeni powietrznej nad Morzem Żółtym zgodnie z prawem międzynarodowym ? ich działania miały być w pełni profesjonalne i bezpieczne. Obecnie kwestia ?bliskiego spotkania? jest przedmiotem rozmów prowadzonych przez odpowiednie kanały dyplomatyczne, jak i wojskowe.

Źródło: NBC News | CNN

Zobacz także: 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.