Fot. screen YouTube.

Chiny ujawniły dron napędzany energią słoneczną [WIDEO]

Na początku czerwca br. chińska centralna telewizja CCTV+ zaprezentowała nagranie wideo z oblotu bezzałogowego aparatu latającego (UAV) o nazwie Rainbow, który jest napędzany energią słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na górnej powierzchni ogromnych skrzydeł.

W dniu 1 czerwca br. pojawiło się nagranie wideo, ujawnione przez chińską centralną telewizję CCTV+, przedstawiające oblot bezzałogowego aparatu latającego (unmanned aerial vehicle; UAV) o nazwie Rainbow, który jest napędzany energią słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na górnej powierzchni ogromnych skrzydeł. Oblot nastąpił w bliżej nieokreślonej lokalizacji w północno-wschodnich Chinach.

Podczas testu, dron wzbił się na wysokość 20.000 metrów (65.000 stóp), czyli na pułapie powyżej cywilnych korytarzy powietrznych, używanych przez samoloty rejsowe. Rainbow ma rozpiętość skrzydeł przekraczającą 40 metrów i jest napędzany przez osiem śmigieł, umiejscowionych na ich krawędzi. Skrzydła są całkowicie pokryte ogniwami fotowoltaicznymi, które zajmują się konwersją energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Według twórców, dzięki temu rodzajowi napędu, w przyszłości dron będzie mógł pozostawać bez przerwy w powietrzu przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Jak twierdzi chińska telewizja, dron określany jest jako ?atmosferyczny satelita?, gdyż mógłby funkcjonować jako alternatywa dla satelitów pozostających na niskiej orbicie okołoziemskiej (low Earth orbit; LEO), realizując zadania zarówno cywilne, jak i wojskowe, takie jak: powietrzny system wczesnego ostrzegania, rozpoznanie, monitorowanie katastrof naturalnych i tych spowodowanych działalnością człowieka, obserwacja meteorologiczna czy jako przekaźnik komunikacyjny.

Model maszyny, zaprojektowanej przez Chińską Akademię Technik Lotniczych CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics), został po raz pierwszy zaprezentowany podczas 11. edycji China International Aviation & Aerospace Exhibition (Airshow China) w dniach 1-6 listopada 2016 roku w Zhuhai koło Hongkongu. CAAA jest częścią państwowego koncernu CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation), której głównym zadaniem jest projektowanie, budowa i testy bezzałogowców, a także rakiet, modułów kosmicznych oraz pojazdów powrotnych dla Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA).

WIDEO:

Warto zauważyć, że podobnej konstrukcji pojazdem szwajcarskie załogowe samoloty Solar Impulse 1 (?HB-SIA?) oraz Solar Impulse 2 (?HB-SIB?). Pierwszy prototyp, napędzany czterema silnikami i o rozpiętości skrzydeł 63,4 metra, został oblatany w dniu 3 grudnia 2009 roku, wykonując w ciągu dwóch lat sześć lotów nad Europą i Stanami Zjednoczonymi. Drugi prototyp, również napędzany czterema, ale mocniejszymi silnikami oraz o zwiększonej rozpiętości skrzydeł do 71,9 metra, wzbił się w powietrze w dniu 2 czerwca 2014 roku. W dniu 9 marca 2015 roku z Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozpoczął lot dookoła świata, który z problemami (uszkodzenie ogniw fotowoltaicznych z powodu przegrzania i czasowe uziemienie maszyny), został zakończony dopiero w dniu 26 lipca 2016 roku (podzielony ostatecznie na 17 odcinków).

Źródła:

cctvplus.com: China?s new large solar-powered drone reaches 20,000 meters in altitude

airrecognition.com: China’s Rainbow solar-powered UAV made first high-altitude flight test

Czytaj także:

Stratolaunch: Roll-out największego samolotu na świecie [FOTO+WIDEO]

Chiny ujawniły lekki samolot szturmowy L-15B [FOTO]

Chińczycy kupili licencję na budowę An-225 Mrija

Chińczycy zaprezentowali największą łódź latającą na świecie [WIDEO]

Chiny: Największy poduszkowiec świata zbudowany w kraju przekazany marynarce wojennej

Oficjalnie: Chiny pracują nad nowym bombowcem strategicznym

C-805: Nowy chiński dron przypominający B-2A

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Chińczycy chcą 42 tysięcy bezzałogowców dla armii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.