Korweta projektu 21630 Bujan (Źródło: Wikimedia Commons)

Dwa rosyjskie okręty wojenne z wizytą w Iranie

Jak podały lokalne irańskie media, Federacja Rosyjska wysłała dwa okręty wojenne ? RFS Wołogdońsk (014) i RFS Machaczkała (015), korwety projektu 21630 Bujan ? do portu Anzali znajdującego się na północy Iranu. Celem wizyty jest zacieśnienie współpracy pomiędzy krajami. 

?Stosunki morskie pomiędzy Rosją a Iranem zostaną poszerzone i będą zmierzać do oficjalnych i nieoficjalnych wizyt w Iranie,? – powiedział po przyjeździe kpt. Kirill Taranenko, dowódca rosyjskiej floty.

Dodał, że obie strony planują zorganizować wspólne ćwiczenia morskie w czasie obecności dwóch jednostek w Iranie. Okręty przybyły do portu Anzali w piątek, planuje się, że zostaną tam przez trzy dni. Około 130 marynarzy stanowi część Floty Kaspijskiej.

Port Anzali leży nad Morzem Kaspijskim, na obszarze, gdzie przywódcy Iranu i Federacji Rosyjskiej zobowiązali się do podejmowania większej współpracy w ostatnich latach.

Przykładem może być wystąpienie we wrześniu ubiegłego roku wygłoszone przez prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego, który stwierdził:

?Morze Kaspijskie powinno być centrum rozwoju i dobrobytu, symbolem pokoju, bezpieczeństwa i współpracy między naszymi narodami.?

To już trzeci raz (w ciągu ostatniej dekady), gdy okręty rosyjskiej floty zacumowały w porcie Anzali. Pierwsza wizyta miała miejsce w 2007 roku, natomiast druga miała miejsce dopiero w październiku ubiegłego roku.

Kontradmirał Afshin Rezaei Haddad, dowódca czwartej strefy morskiej Iranu w portowym mieście Anzali, ogłosił podczas wizyty, że delegacja irańskiej marynarki wojennej odwiedzi Rosję w październiku tego roku.

?Siły irańskie najprawdopodobniej złożą wizytę w Rosji w połowie października,? powiedział Haddad.

Wizyta nadeszła w momencie, gdy Rosja i Iran wydaje się coraz bardziej zacieśniać współpracę wojskową. To ruch mający na celu utworzenie przeciwwagi dla Stanów Zjednoczonych. Przykładem zacieśniania współpracy może być niedawna wizyta lidera irańskiej Gwardii Rewolucyjnej w Rosji, podczas której doszło do spotkania z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Podróż do Rosji została potwierdzona przez rosyjskich urzędników, mimo to Iran wciąż zaprzecza z powodu rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych, która mówi, iż Gen. Soleimani nie może podróżować.

Gen. Qasem Soleimani został objęty przez ONZ zakazem podróży, co oznacza, że niedawna podróż do Rosji była niezgodna z prawem. Jedynym wyjątkiem i jednocześnie możliwością podróży byłoby specjalne zezwolenie.

?Według naszej wiedzy takie zezwolenie nie zostało wydane? – powiedziała Samanta Powers, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

Podczas wizyty w Rosji niewątpliwie poruszano temat negocjacji nad potencjalnym zakupem systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-300 przez Islamską Republikę Iranu. Federacja Rosyjska zerwała wcześniejsze umowy na dostawę systemów S-300 pod presją Stanów Zjednoczonych, ale teraz po osiągnięciu porozumienia pomiędzy Iranem a społecznością międzynarodową w sprawie irańskiego programu atomowego stara się odtworzyć te kontrakty.

Federacja Rosyjska i Islamska Republika Iranu współpracują ściśle także w innej dziedzinie ? ich wysiłki skupiają się także na wsparciu reżimu Baszara al-Assada w Syrii, który walczy z rebeliantami oraz w zwalczaniu Państwa Islamskiego.

?Rosja współpracuje z władzami Iranu w celu powstrzymania Państwa Islamskiego. Każde spotkanie, które wspomoże te wysiłki, może być tylko dobre,? powiedział rosyjski ekspert ds. bezpieczeństwa w wywiadzie dla agencji Reuter.

Od czasu podpisania porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego w zeszłym miesiącu, nastąpił również posunięcia w kwestii działalności dyplomatycznej mające na celu osiągnięcie porozumienia stron syryjskiej wojny domowej.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.