Myśliwiec Dassault Rafale należący do Francuskich Sił Powietrznych (Źródło: Wikimedia Commons)

Francuzi zniszczyli wytwórnię rakiet w Syrii

Francuskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało, że myśliwce Dassault Rafale zniszczyły wytwórnię rakiet oraz magazyny broni w Syrii, należące do ekstremistów Państwa Islamskiego.

Oświadczenie MON Francji zostało opublikowano w niedzielę, 3 stycznia br. W ramach operacji Chammal, startujące z bazy sił powietrznych Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, francuskie myśliwce wielozadaniowe Dassault Rafale zniszczyły za pomocą pocisków manewrujących SCALP EG/Storm Shadow wytwórnię rakiet oraz magazyny broni w okolicy syryjskiego Aleppo.

Ministerstwo poinformowało także, że startujące z jordańskiej bazy lotniczej Azraq myśliwce Dassault Mirage 2000 dokonały nalotów w piątek rano, 1 stycznia br. na cele w pobliżu miejscowości Sindżar, w północno-zachodnim Iraku w prowincji Niniwa, w celu pomocy kurdyjskim bojownikom Peszmerga, walczącym tam z terrorystami z ISIS.

Produkowany od 2002 roku SCALP EG/Storm Shadow jest to francusko-brytyjski pocisk manewrujący (cruise) klasy odpal i zapomnij (fire and forget), produkowany przez MBDA i zaprojektowany do niszczenia punktowych celów umocnionych oraz odkrytych. Pocisk ma 5,1 metra długości, 1 metr średnicy, a rozpiętość wysuwanych skrzydeł wynosi 2,84 metra. Masa pocisku to 1.230 kg, a głowicy bojowej typu BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge) to 450 kg. Zasięg pocisku to ponad 560 km, a jeden egzemplarz wart jest 790.000 GBP (prawie 4,49 mln PLN wg obecnego kursu ? przyp. red.). Wersja francuska różni się od wersji brytyjskiej jedynie interfejsem łączącym pocisk z nosicielem: we Francji są to samoloty Dassault Mirage 2000 i Rafale, a w Wielkiej Brytanii Tornado GR.4 i Eurofighter Typhoon.

Francusko-brytyjski pocisk manewrujący SCALP EG/Storm Shadow. / Wikimedia Commons.

Francusko-brytyjski pocisk manewrujący SCALP EG/Storm Shadow. / Wikimedia Commons.

Rozwinięcie tego pocisku o nazwie MdCN (fr. Missile de Croisi?re Naval)/NCM o zwiększonym do 1.000-1.400 km zasięgu stanowi uzbrojenie m.in. francuskich fregat rakietowych typu FREMM (czytaj także: Francuska fregata rakietowa typu FREMM wyrusza na wojnę z ISIS).

Czytaj także:

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Charles de Gaulle w Zatoce Perskiej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.