Historyczne podsumowanie 2017 roku

Koniec każdego roku zawsze staje się okazją do podsumowań i my także tę okazję postanowiliśmy wykorzystać. W tej części podsumowania przedstawimy najważniejsze tematy historyczne mijającego roku.

W roku 2017 wspominaliśmy 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało trwały rozłam w chrześcijaństwie zachodnim. Ocena tych wydarzeń wciąż dzieli katolików i protestantów. Mijający rok to także 100-lecie rewolucji w Rosji, która stała się pierwszym komunistycznym państwem na świecie. Jak potoczyłyby się losy Rosji, Europy i świata, gdyby bolszewikom nie udało się przejąć władzy ? pewnie dużo lepiej, ale to już raczej rozważania z zakresu historii alternatywnej.

W 2017 powoli zbliżaliśmy się do przyszłorocznego jubileuszu niepodległości Polski. Był to rok marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Józefa Hallera, a więc postaci ściśle związanych i zasłużonych dla odzyskania przez nasz kraj niepodległości po I wojnie światowej. Tym zagadnieniom poświęcimy w przyszłym roku więcej uwagi.

Instytut Pamięci Narodowej prowadził prace poszukiwawcze, ekshumacyjne i identyfikacyjne ofiar terroru komunistycznego m.in. żołnierzy oddziału NSZ kpt. Henryka Flamme ?Bartka?. Odbyły się także uroczyste pogrzeby polskich patriotów ? w październiku w Radecznicy pochowano oficerów II Zamojskiego Inspektoratu AK  płk Mariana Pilarskiego ?Jara? i ppor. Stanisława Biziora ?Eama?, a w grudniu w Gdyni pochowano oficerów zamordowanych w ?procesie komandorów?.  IPN podejmował także kolejne działania na rzecz edukacji historycznej społeczeństwa, czego przykładem jest film animowany o najnowszej historii Polski Niezwyciężeni (prawie 2 mln wyświetleń na YouTube).

Mijający rok to także zaostrzenie polsko-ukraińskiego ?konfliktu pamięci? ? zarówno na płaszczyźnie politycznej, społecznej jak i medialnej. Władze ukraińskie zabroniły polskiemu IPN prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy. Spór o ocenę rzezi wołyńskiej przykrywa inne, także te pozytywne, aspekty dwustronnych stosunków. Jednak bez jasnej deklaracji strony ukraińskiej odcinającej się od ideologii nacjonalistycznej i kultu UPA, wspomniany ?konflikt pamięci? będzie trwał i rujnował stosunki między oboma państwami i narodami.

Duży rozgłos medialny w kraju i za granicą uzyskała społeczna akcja ?German Death Camps?, która była skierowana przeciwko negowaniu odpowiedzialności Niemiec za obozy zagłady.

W mijającym roku skurczyło się grono weteranów walk o niepodległość Polski ? odeszli m.in. Janusz Brochwicz-Lewiński ?Gryf? (uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego), Kazimierz Piechowski (żołnierz AK słynny ze spektakularnej ucieczki z obozu Auschwitz), Franciszek Kornicki (uczestnik bitwy o Anglię i dowódca Dywizjonu 308) i Jerzy Kłoczowski (historyk, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego).  Niestety coraz bardziej uświadamiamy sobie, że za kilka lat nie będzie już wśród nas uczestników i świadków historii tamtych czasach.

 

Zobacz też: