Kontenerowy moździerz NEMO na podwoziu kołowym. / fot. Patria.

Kontenerowy moździerz NEMO zakończył pierwsze próby [WIDEO]

Fińska spółka zbrojeniowa Patria Land Systems Oy poinformowała o pomyślnym zakończeniu pierwszego etapu prób ogniowych kontenerowego moździerza automatycznego nowej generacji NEMO kal. 120 mm w wersji samobieżnej i stacjonarnej.

W piątek, 1 września br. fińska spółka zbrojeniowa Patria Land Systems Oy, że zaprezentowany w lutym br. podczas targów obronnych International Defence Exhibition and Conference (IDEX) 2017 w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), kontenerowy moździerz NEMO, nazywany przez Finów rewolucyjnym, zakończył pomyślnie pierwszy etap prób ogniowych na platformie samobieżnej (samochodowej), jak i stacjonarnej.

Producent poddał system intensywnym testom w Finlandii, gdy kontener morski o długości 20 stóp (6,096 metra) z moździerzem automatycznym nowej generacji NEMO kal. 120 mm został zainstalowany na podwoziu kołowym Sisu ETP E13 8×8, a także jako wolno-stojący, stacjonarny punkt ogniowy.

Badania koncentrowały się na integracji, jak i działania interfejsu wieży moździerza zarówno z kontenerem, jak i podwoziem kołowym. Testy wykazały, że system działa zgodnie z oczekiwaniami, a nietypowa koncepcja integracji uzbrojenia tej klasy z kontenerem morskim okazała się słuszna, dzięki elastyczności, mobilności oraz sile ognia. Jak podkreśla producent, system może pracować jako samodzielna jednostka, operująca ogniem pośrednim i bezpośrednim, a więc idealnie do obrony punktowej. np. obozowiska. NEMO w wersji kontenerowej (Patria NEMO Container) udowodnił swoją mobilność dzięki temu, że pokrewne systemy, integrowane wcześniej na platformach lądowych (Patria NEMO) i morskich (Patria NEMO Navy) wykazały swoją skuteczność.

Wersja kontenerowa współpracuje z opancerzoną ciężarówką Sisu ETP E13 8×8, która zapewnia mu szybką reakcję, celność, działanie typu ?strzał i zmiana pozycji? (shoot-and-scoot), odpowiednia siłę ognia dzięki kalibrowi, ochronę załogi oraz mobilność dzięki napędowi na wszystkie osie. Producent uważa, że kontenerowy moździerz NEMO otworzy nowy segment rynku tej klasy uzbrojenia.

NEMO (New Mortar) jest to pojedynczy samobieżny moździerz kal. 120 mm, umieszczony w bezzałogowej wieży, zaprojektowany przez Patria Vammas Oy jako uproszczona wersja podwójnego moździerza AMOS (Advanced Mortar System). Prototypy systemu powstały w latach 2005-2007, a produkcja seryjna ruszyła w 2008 roku. W stosunku do moździerza AMOS jest to tańszy, prostszy i lżejszy (masa wieży NEMO to 1.500 kg w porównaniu do 4.445 kg AMOS), co pozwoliło zwiększyć gamę pojazdów, na podwoziach, których został zainstalowany (Patria AMV, LAV II czy łodzie patrolowe typu Jurmo i Stridsb?t 90 H(alv)). Użytkowany przez Szwecję, Słowenię (12 egzemplarzy), Zjednoczone Emiraty Arabskie (12) i Arabię Saudyjską (36). Powstał również, zaprezentowany w 2012 roku, wariant NEMO Plus, wyposażony dodatkowo w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector Super Lite wraz z karabinem maszynowym kal. 5,56 mm lub 7,62 mm oraz systemem kamer SAAB SAS, zapewniającym widoczność w zakresie pełnych 360° dookoła pojazdu. Kontenerowa wersja NEMO to najnowsza oferta fińskiego producenta uzbrojenia.

FOTO:

Kontenerowy moździerz NEMO na podwoziu kołowym. / fot. Patria.

Kontenerowy moździerz NEMO na podwoziu kołowym. / fot. Patria.

Kontenerowy moździerz NEMO w pozycji wolnostojącej. / fot. Patria.

Kontenerowy moździerz NEMO w pozycji wolnostojącej. / fot. Patria.

WIDEO:

Źródło:

patria.fi: Patria Nemo Container test firings on land completed

Czytaj także:

Dostawy Samobieżnych Moździerzy RAK do Cyfrowej Brygady

Samobieżne Moździerze RAK na poligonie w Nowej Dębie [GALERIA]

GMM-120 ? nowy moździerz samobieżny z Gruzji [ZDJĘCIA]

Transportery Patria AMV dla ZEA z Polski

Pierwszy KTO Rosomak WRT trafił do Wojsk Lądowych [FOTO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.