fot. Alenia Aermacchi.

M-346 „Master” już wkrótce w Polsce

Jak donosi portal The Aviationist, już wkrótce w Polsce pojawić się mogą nowe samoloty szkolno-treningowe M-346 „Master” zakupione w wyniku przetargu na Zintegrowany System Szkolenia Zaawansowanego (AJTAdvanced Jet Trainer). 

Jak donosi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego RSZ pierwsze dwa samoloty M-346 „Master” znajdują się już w produkcji. Włoskie samoloty szkolno-treningowe produkowane przez Alenia Aermacchi będą stacjonować w bazie w Dęblinie, gdzie dobiegają końca prace mające na celu stworzenie dogodnych warunków dla przechowywania maszyn. Oczekuje się, że cały łańcuch dostaw zostanie zamknięty do końca 2016 roku. Jeśli chodzi o przyszłych pilotów, instruktorów oraz mechaników znajdują się oni teraz we Włoszech gdzie trenują wraz z producentem samolotów, firmą Alenia Aermacchi.

Osiem maszyn zamówionych przez Polskę zostanie wykorzystanych do szkolenia pilotów Sił Powietrznych RP w bazie w Dęblinie. Dwusilnikowa maszyna została w wybrana w wyniku przetargu na Zintegrowany System Szkolenia Zaawansowanego pokonujący tym samym proponowany przez brytyjską firmę BAE Systems samolot szkolno-treningowy BAE Hawk.

Artystyczna wizja Mastera z 2014 roku w barwach SP RP autorstwa Ralph1989.

Artystyczna wizja Mastera z 2014 roku w barwach SP RP autorstwa Ralph1989.

M-346 „Master” jest to samolot szkolno-treningowy, choć zdolny również do działań o charakterze szturmowym.  Pod koniec lutego 2014 roku Polska zamówiła łącznie 8 samolotów M-346A (z opcją zakupu kolejnych 4 sztuk), których dostawy mają rozpocząć się w drugiej połowie 2016 roku. Wśród użytkowników maszyn znajdują się również Włochy, Izrael, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zobacz także: 

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.