Marcin Ciszewski ?Kapitan Jamróz” – recenzja

W dniu 16 marca 2016 roku ukazała się najnowsza książka Marcina Ciszewskiego pt. ?Kapitan Jamróz„. Książka jest kontynuacją losów Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, który przeniósł się z 2007 roku w czasu II wojny światowej. Żołnierze tej jednostki nie pozostają obojętni na losy Polski, podejmują decyzję o interwencji w historię i próbę napisania jej na nowo.

Najnowsza książka Marcina Ciszewskiego rozpoczyna się od likwidacji sowieckiego agenta, którego zadaniem jest rozpracowanie struktur 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Po tej krótkiej akcji zawartej w prologu, żołnierze 1. Batalionu Rozpoznawczego walczą u boku żołnierzy Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Podczas walk batalion ponosi straty, ginie między innymi dowódca jednostki major Wojtyński.

Po śmierci majora dowództwo nad PSBR obejmuje niechętnie tytułowy bohater, Leszek Jamróz. Zaskoczeni siłą Polaków, niemieccy okupanci szykują kontratak. Dowiedziawszy się o tych planach, Jamróz pod naciskiem podwładnych decyduje się na wyprowadzenie uderzenia wyprzedzającego na niczego niespodziewające się siły niemieckie. Batalion liczący mniej niż pół tysiąca żołnierzy, ale wyposażony w sprzęt z innej epoki (pistolety maszynowe Heckler & Koch MP5, karabiny szturmowe wz.96 Beryl, karabiny maszynowe PK, karabiny wyborowe Sako oraz m.in. granatniki RPG-7). Do walki z niczego niespodziewającymi się siłami wroga ruszają czołgi Pt-91 Twardy, transportery opancerzone Rosomak, moździerze AMOS. Po pokonaniu znacznie liczniejszych sił niemieckich i sukcesie powstania do Warszawy wraca rząd oraz inne polskie agendy.

Po pokonaniu znacznie liczniejszych sił niemieckich i zwycięstwie powstańców jednostka odsuwa się w cień, schodząc do konspiracji. Do stolicy wracają władze, Warszawa ponownie staje przed możliwością powstania suwerennego państwa, sytuacja staje się jednak trudna, ponieważ na miejsce jednego wroga wkracza drugi ? sowieckie wojska docierają do Warszawy. Szybko okazuje się, że sowieci nie pozwolą na powstanie niezależnego rządu w Warszawie i pragną zagarnąć wszystko dla siebie. Do Warszawy przyjeżdżają dwie ważne z punktu widzenia fabuły postaci ? pułkownik GRU, Aleksander Rudin oraz generał Iwan Sierow. Postaci te mają uży wpływ na dalszą fabułę. Sowieci polują na żołnierzy 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego, chcą zdobyć sprzęt i wiedzę batalionu, który przewyższa wszystko, o czym mogliby marzyć.

Jednostka rozpoczyna przygotowania do realizacji najbardziej zwariowanego planu w historii. Rozpoczyna się żmudna ciężka praca, żołnierze świadomi sytuacji podejmują kroki mające po raz kolejny zmienić historię ? powoli w ich głowach rodzi się plan śmiałej operacji po kryptonimem Dwugłowy wąż”.

Żołnierze 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego prowadzą niebezpieczną grę o wszystko i operacje wywiadowcze a książka w pewnym momencie przypomina bardziej powieść szpiegowską niż wojenną. Żołnierze przygotowują poważną operację, a z drugiej strony muszą nieustannie oglądać się za siebie, ponieważ wróg nie śpi. Po długich przygotowaniach batalion przystępuje do realizacji operacji ?Dwugłowy waż”.

Jak zakończyła się ta długo przygotowywana przez żołnierzy 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego operacja ?Dwugłowy waż”? Czy żołnierze Wojska Polskiego zmienili bieg historii? O tym muszą przekonać się państwo sami.

Wielokrotnie rozmyślałem nad tym jak ocenić tę książkę. „Kapitan Jamróz” to bez wątpienia ciekawa lektura, dla osób poszukujących sensacji czy alternatywnych wizji historii Polski. Sceny batalistyczne choć nieliczne, potrafią zaspokoić potrzeby czytelników głodnych akcji, wybuchów i potyczek rodem z filmów akcji. Książka składa się z prologu oraz trzech części – ogółem 330 stron dobrej lektury.

Fabuła przedstawia losy dobrze znanego czytelnikom Marcina Ciszewskiego, 1. Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Na uwagę zasługują sceny walki, których lektura sprawiała mi niesamowitą frajdę ? nieczęsto mam możliwość spojrzenia na profesjonalnie opisane alternatywne losy Polski. Marcin Ciszewski w ciekawy sposób przedstawił polskie bolączki, takie jak Powstanie Warszawskie oraz terror towarzyszący sowieckiej ideologii w inny sposób. Czytanie sprawia przyjemność.

Późniejsza akcja, czyli przygotowania do operacji „Dwugłowy wąż” może niestety niejako zniechęcić, szczególnie jeśli ktoś nie przyzwyczaił się jeszcze do sposobu opowiadania historii przez autora. Sam miałem z tym problem, drugi rozdział wydawał mi się przez pewien czas niezbyt ciekawy. Czytając drugą część książki niejednokrotnie miałem ochotę na przerwanie lektury – być może dlatego, że czytając ostatnie książki (nie należące do Marcina Ciszewskiego) przyzwyczaiłem się  do innego rodzaju akcji. Akcja tam zawarta wydawała mi się po prostu zbyt „powolna”?! Wszystkie moje zastrzeżenia zniknęły po przeczytaniu ostatniej części – opisującej realizację operacji „Dwugłowy wąż” – to wtedy zrozumiałem, że podawanie tak dużej informacji w formie jak sądzę, rasowej powieści szpiegowskiej miało sens. Część trzecia jest zaskakująca, ogrom akcji w niej zawartej, moim zdaniem rekompensuje jej względny brak w poprzednim drugim rozdziale.

Książka Marcina Ciszewskiego to ciekawa lektura, z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, ale jednocześnie ostrzegam przed czasami ostrzegam przed monotonną akcją ale i zbyt wczesnym poddawaniem się. Warto dać jej szansę, nawet jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że historia robi się nudna – obiecuję, że gdy przeczytacie ją do końca będziecie z niej zadowoleni. Polecam serdecznie!

MARCIN CISZEWSKI – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją historia najnowsza. Od lat, choć nie uprawia historii zawodowo, pasjonuje się przebiegiem II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kampanii Wrześniowej. W dorobku literackim autora znalazła się m.in. Trylogia WWW, w skład której wchodzą powieści: WWW.1939.COM.PL , ?Major? oraz WWW.1944.WAW.PL.


Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Kapitan Jamróz

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-645-23-49-6

Liczba stron:  336

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.