Transporter-wyrzutnia MAZ-543 systemu R-17 (Scud-B)

Nieudany atak rakietowy na Mekkę?

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że udaremniły atak rakietą balistyczną, wystrzeloną przez rebeliantów Huti z Jemenu, w kierunku Mekki, świętego dla muzułmanów miasta.

W dniu 27 października br. ok. godz. 21:00 czasu lokalnego (GMT+3), islamiści Huti wystrzelili rakietę balistyczną R-17 Elbrus z jemeńskiej muhafazy Sada w kierunku Mekki w Arabii Saudyjskiej. System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot, należący do Królewskich Saudyjskich Sił Obrony Powietrznej (RSADF) przechwycił wrogą rakietę w odległości 65 km (40 mil) od świętego dla muzułmanów miasta. Władze nie zanotowały żadnych strat materialnych.

Opracowanie własne na podst. d-maps.com (free blank maps).

Opracowanie własne na podst. d-maps.com (free blank maps).

Gen. mjr Ahmed Asiri, rzecznik koalicji na czele której stoi Arabia Saudyjska, oskarżył Iran i Hezbollah o wspieranie rebeliantów oraz szkolenie ich w zakresie obsługi technologii, jakiej użyto w czwartkowej próbie ataku rakietowego. Generał ogłosił także rozpoczęcie nalotów odwetowych na pozycje rebeliantów w Jemenie.

Tymczasem rebelianci odrzucają oskarżenia Saudyjczyków co do rzeczywistego celu ich ataku, podtrzymując tezę, że rakieta balistyczna miała uderzyć w lotnisko im. króla Abd al-Aziz ibn Su?uda w Dżudda, leżącego ok. 60 km na północny-zachód od Mekki. Dżudda to największe miasto prowincji Mekka, największy port nad Morzem Czerwonym, a także drugie co do wielkości miasto Arabii Saudyjskiej. Huti opublikowali nagranie wideo z wystrzelenia rakiety:

To nie pierwsze oskarżenia pod adresem Huti o wystrzelenie rakiety balistycznej w kierunku Mekki. W dni 10 października br. rakieta balistyczna Burkan-1 (pol. wulkan), jak nazywają rebelianci rakietę R-17 Elbrus, skutecznie raziła bazę lotniczą King Fahad, leżącą w pobliżu miasta At-Ta?if, około 60 km na południowy wschód od Mekki.

Islamiści Huti dysponują pewną ilością pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, przechwyconych ze składów armii jemeńskiej: OTR-21 Toczka (w kodzie DIA/NATO: SS-21 Scarab; w indeksie GRAU: 9K79) oraz R-17 Elbrus (w kodzie DIA/NATO: SS-1C Scud-B; w indeksie GRAU: 9K72), oba modele produkcji sowieckiej.

Mekka to centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów, dostępne tylko dla wyznawców tej religii. Według wyznawców islamu jest miejscem urodzenia Mahometa (w 571 roku n.e.) oraz miejsce objawienia sur mekkańskich. Od powrotu proroka z Medyny w 630 roku, Mekka stała się celem pielgrzymek wszystkich muzułmanów z całego świata.

Czytaj więcej o atakach rakietowych na Arabię Saudyjską tutaj:

Huti kontynuuje ataki rakietowe na Arabię Saudyjską

Saudyjski Patriot przechwycił rakietę balistyczną z Jemenu

Nieudany atak rakietowy na Arabię Saudyjską

Ponad 150 zabitych po ataku rakietą balistyczną

Jemeński Scud zestrzelony przez Saudyjczyków

Czytaj także:

Iran wysłał okręty wojenne do Jemenu

Kolejny atak na amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason

Kolejny atak na amerykański niszczyciel i odpowiedź US Navy [WIDEO]

Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.