Niszczyciel rakietowy USS Sampson (DDG-102), widziany z pokładu swojego śmigłowca pokładowego MH-60R Seahawk. / fot. US Navy.

Nowa Zelandia: Amerykański okręt i lotnictwo na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi i tsunami

Niszczyciel rakietowy USS Sampson (DDG-102), który w dniu 3 listopada wyruszył z Hawajów do Nowej Zelandii na obchody 75. lecia marynarki wojennej tego kraju, weźmie udział w akcji usuwania skutków potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły to wyspiarskie państwo w dniu 13 listopada br.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Dowódca Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych (United States Pacific Fleet; USPACFLT) adm. Harry Harris poinformował, że rząd amerykański został poproszony przez władze Nowej Zelandii o pomoc w usuwaniu skutków potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły to wyspiarskie państwo w dniu 13 listopada br:

Amerykańska obecność ma znaczenie, jak to okazało się dzisiaj. Nasze modlitwy kierujemy do przyjaciół z Nowej Zelandii, którzy walczą ze skutkami dewastującego trzęsienia ziemi na Wyspie Południowej. Ale co więcej, pomoc nadejdzie z zewnątrz.

W misji weźmie udział niszczyciel rakietowy USS Sampson (DDG-102), typu Arleigh Burke i jego dwa pokładowe śmigłowce wielozadaniowe Sikorsky MH-60R Seahawk, a także samoloty patrolowe i rozpoznawcze US Navy, P-3C Orion z 47. Dywizjonu Patrolowego The Golden Swordsmen (Patrol Squadron 47; VP-47), które biorą udział w ćwiczeniach Mahi Tangaroa.

Jednostki amerykańskie udadzą się w rejon miejscowości Kaikoura, położonej w północno-wschodniej części Wyspy Południowej, w regionie Canterbury, najbardziej dotkniętej poniedziałkowym żywiołem, gdzie trwa ewakuacja mieszkańców i turystów. Miejscowość leży blisko epicentrum trzęsienia ziemi i została całkowicie odcięta od reszty kraju z powodu osunięć ziemi i błota, które według służb ratowniczych wystąpiły w około stu tysiącach miejsc.

Do tej pory w rejonie działał wielozadaniowy okręt HMNZS Canterbury (L421), który w środę, 16 listopada br. ma zabrać jeszcze kilkuset najbardziej poszkodowanych osób, a jego działania wspierały także australijska fregata rakietowa HMAS Darwin (FFG 04), typu Adelaide (ex-Oliver Hazard Perry), kanadyjska fregata rakietowa HMCS Vancouver (FFH 331), typu Halifax oraz nowozelandzki trałowiec HMNZS Kiwi (T102), typu Bird. Na ratunek czeka jeszcze około 140 osób, brakuje im jedzenia i wody pitnej. Zniszczenia szacuje się na miliardy EUR, a w gruzach są drogi, linie kolejowe oraz linie energetyczne.

Wielozadaniowy okręt HMNZS Canterbury (L421), należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Nowej Zelandii. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

Wielozadaniowy okręt HMNZS Canterbury (L421), należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Nowej Zelandii. / Wikimedia Commons (CC BY 2.0).

USS Sampson (DDG-102) opuścił bazę morsko-lotniczą Joint Base Pearl Harbor?Hickam (JBPHH) na Hawajach w dniu 3 listopada br. i udał się w zaplanowany rejs do Auckland, gdzie miał wziąć udział w obchodach 75. rocznicy powstania Królewskiej Marynarki Wojennej Nowej Zelandii (Royal New Zealand Navy International Naval Review), zaplanowanych na 17-22 listopada br., których zwieńczeniem miała być międzynarodowa parada morska okrętów wojennych. Amerykański niszczyciel kilka dni wcześniej brał udział w ćwiczeniach z nowozelandzkim tankowcem HMNZS Endeavour (A11). USS Sampson (DDG-102) jest pierwszym od 30 lat amerykańskim okrętem wojennym, który odwiedził Nową Zelandię.

Źródła:

navylive.dodlive.mil: USS Sampson CO: Crew Fully Prepared for New Zealand Earthquake Response

cpf.navy.mil: USS Sampson to support New Zealand-led forces responding to earthquake

cpf.navy.mil: USS Sampson departs Hawaii for New Zealand Fleet Review

Czytaj także:

Joint Task Force Matthew: Pomoc USA dla Haiti spustoszonego huraganem

Uszkodzenia okrętu litoralnego USS ?Montgomery? (LCS-8) podczas przejścia przez Kanał Panamski

RIMPAC 2016 wystartował

Polscy marynarze oddadzą krew poszkodowanym w katastrofie kolejowej we Włoszech

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.