Fot. Weibo.com/chinaspaceflight

Nowy transporter dla chińskich rakiet nośnych

Chińska Akademia Techniki Rakiet Nośnych (CALT) ujawniła model imponującego transportera w układzie 20×20 dla rakiet nośnych Długi Marsz 11 (Chang Zheng 11, CZ 11).

W dniu 20 września br. portal Defense Blog poinformował o prezentacji modelu transportera w układzie 20×20 dla rakiet nośnych Długi Marsz 11 Chińskiej Narodowej Agencji Kosmiczna (CNSA). Specjalny pojazd powstanie w Chińskiej Akademii Techniki Rakiet Nośnych (China Academy of Launch Vehicle Technology; CALT) i będzie służył do transportu CZ 11 na wyrzutnię startową do jednego z czterech chińskich kosmodromów, zwanych także Centrami Startowymi Satelitów: Jiuquan (Mongolia Wewnętrzna), Taiyuan (prowincja Shanxi), Wenchang (Hajnan) i Xichang (Syczuan).

Długi Marsz 11 (Chang Zheng 11, CZ 11) jest najnowszą rakietą nośną z rodziny wywodzącej się z rakiet balistycznych Dong Feng. Jest to czterostopniowa rakieta na paliwo stałe ze zdolnością do szybkiej reakcji o długości 20,8 metra, średnicy 2 metrów oraz masy startowej 58 ton. Zgodnie z oficjalnymi danymi, jej nośność wynosi 700-1.000 kg ładunku na niską orbitę (LEO) i 350 kg na orbitę heliosynchroniczną (700 km; SSO). Pierwszy i jedyny jak dotąd start odbył się w dniu 25 września 2015 roku.

Źródło: Defense Blog: China unveils model of new special vehicle to transport CZ-11 rockets

W modelu zaprezentowanego transportera widać podobieństwo do ciężkich transporterów-wyrzutni (TEL), używanych przez sowieckie i rosyjskie Wojska Rakietowe Strategicznego Przeznaczenia (RWSN), mianowicie do produkowanych w Mińsku na Białorusi, MAZ-7912/MAZ-7917 14×12 dla międzykontynentalnych rakiet balistycznych RT-2PM Topol czy MZKT-79921 16×16 dla RT-2UTTH Topol-M i RS-24 Jars. Chiński pojazd przewyższa jednak je pod względem liczby par kół. Dlatego nie można wykluczyć również wojskowego zastosowania samego transportera lub doświadczeń zdobytych przy jego projektowaniu w przyszłości.

Warto też zauważyć, że jedynie prototypowy MAZ-7907, zaprojektowany w 1985 roku i zbudowany w dwóch egzemplarzach w układzie 24×24 był masywniejszy. Miał być transporterem-wyrzutnią „Celina-2” pod ważącą 104,5 tony międzykontynentalną rakietę balistyczną RT-23UTTH Mołodiec. Pojazd miał 28,1 m długości, 4,1 m szerokości oraz 4,4 m wysokości.

MAZ-7907:

Czytaj także:

Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i reforma armii

Wielogłowicowy wariant pocisku balistycznego DF-5?

Czwarty test chińskiej rakiety międzykontynentalnej nowej generacji

USA powrócą do pomysłu mobilnych wyrzutni rakietowych?

Oficjalnie: Chiny pracują nad nowym bombowcem strategicznym

Chińczycy kupili licencję na budowę An-225 Mrija

Chińczycy zaprezentowali największą łódź latającą na świecie [WIDEO]

Chiny: Ciężkie transportowce Y-20 już wkrótce w służbie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.