Fot. screen YouTube.

Pierwszy zwiastun filmu ?Wyklęty? [WIDEO]

W dniu 17 listopada br. w sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu Konrada Łęckiego pt. ?Wyklęty?, traktujący o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, walczących z sowiecką okupacją kraju. Premiera filmu na początku marca 2017 roku.

?Wyklęty? to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Większość zginęła, a pamięć o nich została przez reżimowych historyków zakłamana. Do dzisiaj w wielu kręgach – w tym opiniotwórczych – uważani są za bandytów.

?Wyklęty? to pełnometrażowy debiut autora scenariusza i reżysera filmu – Konrada Łęckiego i pierwszy film produkcji, założonej przez aktora Marcina Kwaśnego, Fundacji Między Słowami, znanego z ról rtm. Witolda Pileckiego w filmie ?Pilecki? (2015) czy por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda” w filmie ?Historia Roja? (2016).

Obsada aktorska: Marcin Kwaśny – „Wiktor”, Janusz Chabior – Minister Bezpieczeństwa Publicznego, Olgierd Łukaszewicz – mężczyzna w celi, Jerzy Zelnik – doktor Niburski, Piotr Cyrwus – gospodarz, Marek Siudym – chłop na polu, Dominik Bąk – Adam Buman, Robert Wrzosek – Jaskóła, Jarosław Witaszczyk – Różycki, Wojciech Niemczyk – „Lolo”, Andrzej Plata – „Maciek”, Łukasz Pruchniewicz – „Brzezina”, Krzysztof Grabowski – „Mściciel”, Michał Węgrzyński – porucznik Gierada, Damian Jóźwik – „Halny”, Łukasz Węgrzynowski – „Cichy” i inni. W filmie wzięło także udział kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich z całej Polski.

Film wejdzie do kin na początku marca 2017 roku. Dystrybutorem jest Kondrat-Media.

Zwiastun:

Z planu filmowego:

Źródła:

Opis dystrybutora

FilmPolski.pl: Wyklęty

Czytaj także:

?Żołnierze Wyklęci? ? geneza powstania pojęcia

?Wołyń? z pewnością bardzo poruszy ? zbiorowa recenzja

Pojawiły się dwa zwiastuny filmu ?Wołyń? [WIDEO]

Powstaje film ukazujący prawdę historyczną

Oblitus: Rise of the Forgotten ? film wojenny o Polakach walczących w szeregach armii Stanów Zjednoczonych

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.