/Fot. st. szer. Bartosz Różański

płk Ryszard Pietras nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich [ZDJĘCIA]

Nowym dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich został płk Ryszard Pietras ? zastąpił on na tym stanowisku czasowo pełniącego obowiązki dowódcy płk dypl. Jarosława Mokrzyckiego. Ceremonia przekazania zwierzchnictwa nad jednostką odbyła się w środę, w dniu 5 kwietnia br. w centrum Rzeszowa.

W środę, w dniu 5 kwietnia br. na placu Farnym w centrum Rzeszowa odbyła się uroczystość przekazania zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, zwierzchnictwa nad 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich. Obowiązki dowódcy Jednostki Wojskowej Nr 3224 przejął od czasowo pełniącego to stanowisko płk dypl. Jarosława Mokrzyckiego, płk Ryszard Pietras.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika. Oprócz Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dziesięciu pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki wchodzące w skład brygady, w ceremonii udział wzięli m.in. byli dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca Komponentu Sił Specjalnych gen. bryg. Wojciecha Marchwicy, dowódcy jednostek Wojsk Specjalnych, oraz żołnierze Garnizonu Rzeszów. Na uroczystości nie zabrało także przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, prezesa Związku Podhalan Andrzeja Skupnia i rodziny twórcy formacji podhalańskich generała Galicy, młodzieży strzeleckiej, sympatyków brygady oraz bliskich obejmującego dowódcy.

?Panie Pułkowniku, żadne słowa nie opiszą pańskiego zaangażowania, Pana służba się nie kończy, a wszystko jeszcze przed Panem. Za służbę dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich serdecznie dziękuje? – powiedział dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, odnosząc się do służby płk dypl. Jarosława Mokrzyckiego. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych podziękował także byłemu dowódcy brygady płk Zenonowi Brzuszko.

Kulminacyjnym momentem całej uroczystości było przekazanie sztandaru brygady oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie pułkownik Pietras został ubrany w mundur podhalański ? kapelusz i pelerynę. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli oraz defilada.

?Tak jak dotychczas, tak i tu w Rzeszowie na Podkarpaciu chciałbym by przemawiały za mną moje działania, dlatego też dziękuje Panu Generałowi za ten duży kredyt zaufania. (?) Podhalańczycy jest w was moc! Jest w was moc, dlatego też jestem w dniu dzisiejszym bardzo spokojny. Z takimi ludźmi można wiele? – powiedział w swoim wystąpieniu nowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras.

Kim jest pułkownik Ryszard Pietras?

/Fot. st. szer. Bartosz Różański

płk Ryszard PIETRAS jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W Akademii Obrony Narodowej ukończył kursy przeszkolenia operacyjnego oraz specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie. Za granicą ukończył kursy: ?NATO Crisis Management? w NATO School Oberammergau w Niemczech, ?Program on terrorism and security studies? w Centrum Marshalla w Niemczech oraz ?Defence resource management? w Naval Postgraduate School w Stanach Zjednoczonych.

Zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP: dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (1987-1990), w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (1990-1993), oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.

Od roku 2007 pełni służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował między innymi stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów. Dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000) oraz zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie  Bojowej (2003).

Źródło: DG RSZ / 21 BSP

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.