21. Brygada Strzelców Podhalańskich podczas zajęć poligonowych. /Fot. 21bsp.wp.mil.pl

Podhalańczycy z misją szkoleniową na Ukrainie

Grupa zadaniowa składająca się 28 żołnierzy wydzielonych z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyjedzie na Ukrainę gdzie w dniach od 23 lipca do 24 września 2016 roku zajmie się szkoleniem pododdziałów i instruktorów ukraińskich. 

Oznaka rozpoznawcza 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. /Fot. Wikimedia Commons.

Oznaka rozpoznawcza 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. /Fot. Wikimedia Commons.

Jak podaje komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) ma Ukrainę pojadą żołnierze wydzieleni ze składu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza. Uroczystość pożegnania Polskiej Grupy Zadaniowej odbyła się w bazie 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu (woj. podkarpackie) – grupa składająca się z 27 żołnierzy wydzielonych ze stanu osobowego  21. Brygady Strzelców Podhalańskich wyruszy na Ukrainę, gdzie w dniach od 23 lipca do 24 września 2016 roku zajmie się szkoleniem pododdziałów i instruktorów ukraińskich.  

W skład Polskiej Grupy Zadaniowej wchodzi 27 żołnierzy, trzon stanowić będą podoficerowie – instruktorzy różnych specjalności, którzy będą prowadzić szkolenie ukraińskich strzelców, obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych, granatników itp. Szkolenie zostanie zakończone zgrywaniem na szczeblu kompani i batalionu.

Szkolenie będzie realizowane przez żołnierzy Polskiej Grupy Zadaniowej w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (ang. Joint Multinational Training Group – Ukraine, JMTG-U) w Jaworowie na Ukrainie w ośrodku Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa (ang. International Peacekeeping and Securite Centre, IPSC) – działania szkoleniowe których celem jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w osiągnięciu przez ich oddziału gotowości do wypełniania zadań koordynuje Armia Stanów Zjednoczonych.

Szkolenie ukraińskich poddziałów oraz instruktorów będzie miało miejsce od 23 lipca do 24 września 2016 roku. Komunikat DGRSZ stwierdza, że grupa zadaniowa została „odpowiednio przygotowywana do wykonania zadania, zarówno pod względem metodycznym, jak i kulturowym oraz językowym”. Na Ukrainie od czerwca br. znajduje się już sześciu żołnierzy grupy – brali oni udział m.in. w ćwiczeniach pod kryptonimem Rapid Trident-16.

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.