Transporter-wyrzutnia 5P85TE2 na podwoziu z rodziny BAZ-6402 systemu S-400 Triumf. / Wikimedia Commons.

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Rosyjskie MON zapowiedziało, że w odpowiedzi na zestrzelenie bombowca Su-24M przez Turków, rozmieści w Syrii baterie rakiet przeciwlotniczych S-400 Triumf.

Rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu powiedział, że w celu zagwarantowania obrony przeciwlotniczej na wszystkich kierunkach do Syrii do bazy lotniczej Hmejmim w prowincji Latakia zostanie przerzucona bateria najnowszego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf.

Szojgu podkreślił, że decyzja zapadła w nocy z wtorku na środę, 24-25 listopada br. na nadzwyczajnej naradzie w MON FR w związku z opracowaniem planu działania po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca taktycznego Su-24M (w kodzie NATO: Fencer) nad Syrią przez tureckie myśliwce wielozadaniowe F-16 (czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy).

Tego samego dnia, podczas poszukiwań załogi strąconego bombowca, Mi-8AMTSz Terminator, śmigłowiec CSAR (Combat Search And Rescue) został zniszczony przez rebeliantów, walczących z rządem Baszszara al-Asada (czytaj więcej: Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]).

Decyzję swoją, minister Szojgu uzasadnił tym, że Rosja nie zamierza lekceważyć incydentów podobnych do zniszczenia przez turecki myśliwiec samolotu Su-24M. Oprócz tego, krążownik rakietowy RFS Moskwa, projektu 1164 Atlant (w kodzie NATO: Slava) zajmie pozycję na Morzu Śródziemnym na wysokości prowincji Latakia i rozpocznie dyżur bojowy gotów zniszczyć dowolny cel powietrzny, stanowiący potencjalne niebezpieczeństwo dla rosyjskiego lotnictwa. Krążownik jest uzbrojony w 64 pociski przeciwlotnicze dalekiego zasięgu S-300F Fort (w kodzie DIA/NATO: SA-N-6 Grumble).

Co ciekawe, już wcześniej pojawiały się medialne pogłoski o rozmieszczeniu przez Rosjan baterii S-400 Triumf w Syrii, jednakże rzecznik MON, gen. Igor Konaszenkow jednoznacznie im zaprzeczył w dniu 13 listopada br.:

Przed publikowaniem takich oświadczeń, media powinny przynajmniej zapoznać się, czym jest rosyjski rakietowy system typu ziemia-powietrze S-400, i zastanowić się, jaka powierzchnia jest potrzebna do jego rozmieszczenia ? powiedział wówczas gen. Konaszenkow.

S-400 Triumf (w kodzie DIA/NATO: SA-21 Growler) jest najnowszym rosyjskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym dalekiego zasięgu (nawet do 400 km), w tym do niszczenia celów o niskiej sygnaturze radarowej. W październiku br. pojawiły się informacje mediów indyjskich, że ich kraj jest zainteresowany bateriami tego systemu (czytaj więcej: Rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 dla Indii?), a w połowie listopada br. Rosoboroneksport poinformował o podpisaniu kontraktu na dostawy sześciu dywizjonów S-400 Triumf do Chińskiej Republiki Ludowej za równowartość 3 mld USD wraz z 24 wielozadaniowymi myśliwcami Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E) za 2 mld USD (czytaj więcej: Myśliwce wielozadaniowe Su-35S dla Chin).

Schemat działania systemu S-400 Triumf (po rosyjsku):

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.