fot. Twitter @valkryV

Rosjanie zbombardowali konwój z ropą ISIS niedaleko granicy tureckiej [WIDEO]

Rosyjskie MON poinformowało, że rosyjski samolot bojowy zbombardował konwój pojazdów, należący do terrorystów z ISIS, przewożący ropę naftową, niedaleko granicy syryjsko-tureckiej.

Ministerstwo Obrony Narodowej Rosji opublikowało w sieci film, na którym widać bombardowanie cystern wypełnionych ropą naftową, które według rosyjskiego wywiadu należały do Państwa Islamskiego. Nie poinformowano, jaki typ maszyny dokonał tego nalotu.

Jednakże, na drodze prowadzącej w stronę granicy z Turcją po stronie syryjskiej, oprócz konwoju ISIS, znajdowały się cywilne pojazdy. Według informacji lokalnych źródeł, w wyniku rosyjskiego nalotu śmierć poniosła także rodzina, poruszająca się jednym z tych cywilnych samochodów.

W sieci pojawiły się także zdjęcia, wykonane przez okolicznych świadków zdarzenia, pokazujące strażaków walczących z pożarem pojazdów na drodze:

fot. Twitter @valkryV

fot. Twitter @valkryV

fot. Twitter @valkryV

fot. Twitter @valkryV

Do zdarzenia doszło w kilka dni po tym, jak Władimir Putin oskarżył Turcję o kupowanie ropy naftowej od ISIS, a co za tym idzie wspieranie machiny wojennej i terrorystycznej tego tworu. Przemawiając na szczycie klimatycznym w Paryżu, rosyjski prezydent nazwał wielką pomyłką zestrzelenie przez Turków rosyjskiego bombowca Su-24M i dlatego nie spotkał się z tureckim prezydentem Tayyipem Erdoganem we francuskiej stolicy.

Mamy powody sądzić, że decyzja o zestrzeleniu naszego samolotu zapadła dlatego, żeby chronić linie zaopatrzenia w ropę naftową z Państwem Islamskim ? powiedział prezydent Putin w czasie konferencji prasowej.

Dodał także, że analogiczne oskarżenia Ankary (o kupowanie przez Rosję ropy od ISIS ? przyp. red.) są bezpodstawne i ostrzegł Turcję przed próbami zestrzelenia jakiejkolwiek rosyjskiej maszyny w przyszłości. Była to odpowiedź na przemówienie prezydenta Erdogana w tureckiej telewizji, w którym zapowiedział ujawnienie światu dowodów na rosyjskie zaangażowanie w handel paliwami z terrorystami.

Czytaj także:

Implikacje incydentu zbrojnego między Republiką Turcji a Rosją, dla obecnych i przyszłych relacji między tymi państwami

Turcja wtargnęła do Iraku

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.